Powerbanki dla e-samochodów

Dla właścicieli samochodów elektrycznych jednym z największych problemów jest słabo rozbudowana sieć ładowarek. Pomóc mają mobilne stacje ładowania Volkswagena, czyli tzw. powerbanki do aut.

Ostatnie lata to czas rewolucyjnych metamorfoz w branży motoryzacyjnej. Pojawiły się latające motory, autonomiczne samochody, a nawet inteligentne drogi, które same się naprawiają i informują o natężeniu ruchu. Jednak najbardziej istotną zmianą, która korzystnie oddziałuje na środowisko i nasze zdrowie, jest odejście od napędu spalinowego i zastąpienie go elektrycznym. Niestety, e-pojazdy mają jeszcze kilka minusów, na przykład zasięg, który w najnowszych modelach wynosi między 300 a 500 kilometrów na jednym ładowaniu, a także wciąż mała ilość e-stacji, gdzie moglibyśmy „zatankować” nasze auto. Ciekawy pomysł na rozwiązanie tego drugiego problemu przedstawił niedawno motoryzacyjny gigant zza Odry – Volkswagen, który po głośnej aferze Dieselgate postanowił mocno postawić na przyjazne środowisku napędy. Zaprezentował powerbanki dla samochodów. Elektryczne kompakty mają mieć pojemność do 360 kWh, dzięki czemu będą w stanie naładować nawet 15 aut. Z kolei zastosowanie technologii szybkiego ładowania pozwoli na napełnienie akumulatorów nawet w 17 minut. Co ciekawe, „tankowane” prądem mogą być jednocześnie cztery maszyny: dwie w trybie szybkim i dwie w standardowym. Na razie jednak nie wiadomo, jakich rozmiarów będą te urządzenia.

Wśród zalet samochodowych powerbanków eksperci z branży motoryzacji wymieniają możliwość ustawiania ich w dowolnych miejscach, w różnych punktach miasta, a kierowcom w ich namierzeniu będzie pomagała specjalna aplikacja na smartfona. Ponadto takie „mobilne e-stacje” mają przyczynić się do prostego i szybkiego tworzenia punktów ładowania samochodów elektrycznych bez ogromnych kosztów. Natomiast możliwość zmagazynowania energii pozwoli odciążyć sieć w godzinach największego poboru prądu, na przykład gdy pod koniec dnia...
[pozostało do przeczytania 9% tekstu]
Dostęp do artykułów: