Duma i tożsamość. Polska gazeta nad Wilią

Polacy na Litwie otrzymali redagowany częściowo przez ekipę „Gazety Polskiej” kolorowy „Kurier Wileński. Magazyn”. Na periodyk tak atrakcyjny w formie i treści nasi rodacy nad Wilią czekali bardzo długo.

Już jest. Od 6 października na Litwie ukazuje się „Kurier Wileński. Magazyn”, gazeta polska na Litwie. Dziennik „Kurier Wileński” dostępny jest w Wilnie już od wielu lat, ale dopiero teraz dzięki Senatowi RP oraz Fundacji Pomocy Polakom na Wschodzie pokuszono się o wydanie magazynowej wersji tego pisma. Pełen kolor, 44 strony, ciekawe artykuły o bieżącej sytuacji politycznej na Litwie, w Polsce, Europie i na świecie. Tym milej, że częścią ekipy przygotowującej nowe pismo są dziennikarze, redaktorzy, fotoedytorzy i graficy znani z łamów „Gazety Polskiej”.

Pierwsze wieści z Litwy na temat sprzedaży nowego periodyku są więcej niż optymistyczne. Jak doniosły nam wileńskie wróble, ludzie wyrywają sobie numery nowego pisma z rąk, a jego ocena jest bardzo dobra. Z okładki pierwszego numeru machał do czytelników Ojciec Święty Franciszek, który niedawno odwiedził Litwę. Wewnątrz magazynu można było znaleźć m.in. artykuł Ilony Lewandowskiej o bardzo owocnych poszukiwaniach przez Instytut Pamięci Narodowej zamordowanych na Litwie w latach 40. żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Z innego materiału autorstwa Antoniego Rybczyńskiego mogliśmy dowiedzieć się również, jak bardzo nie po myśli Władimira Putina przebiegły ostatnie wybory lokalne w Rosji. Anna Pieszko zapoznała czytelników z kuźnią polskiej inteligencji, czyli wileńską filią Uniwersytetu w Białymstoku.

Redakcja ustami redaktora naczelnego „Kuriera Wileńskiego. Magazynu” Rajmunda Klonowskiego obiecuje, że z numeru na numer pismo będzie coraz lepsze i dojrzalsze, aby nawet ci nieliczni niezadowoleni z najnowszego dziecka polskich mediów na Litwie byli wkrótce ukontentowani.

W piśmie poza wieściami politycznymi każdy znajdzie coś dla siebie....
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: