Wizytówka Chrystusa. Wierzył wbrew przeciwnościom

100. rocznica otrzymania stygmatów i 50-lecie śmierci św. ojca Pio to podwójna rocznica, która przychodzi do nas w szczególnym momencie – gdy Kościół zmaga się z jednej strony z falą skandali i wielu problemów, a z drugiej – z gigantyczną kampanią oszczerstw, manipulacji i ataków antychrześcijańskich środowisk liberalnych oraz lewicowych. Najlepszym tego przykładem jest wchodzący na ekrany kin jednostronny „Kler”. A właśnie życie św. o. Pio, jego droga ku świętości prowadziła przez walkę z własnymi słabościami, ale także z oszczerstwami.

Duchowość ojca Pio to duchowość wywodząca się z południa Włoch – z prostej, szczerej i pełnej gorliwości religijnej Kampanii, w której przyszło mu się urodzić 25 maja 1887 r. Mała miejscowość w prowincji Benewent, Pietrelcina, była wtedy zapadłą dziurą w tej pełnej ubóstwa części Italii. Analfabetyzm był rzeczą powszechną. Franciszek Forgione (bo tak brzmiało imię i nazwisko ojca Pio) czerpał od niepiśmiennych rodziców to co najlepsze – uczył się szacunku dla pracy, uczciwości i religijności. Służył wraz z rodzeństwem do mszy świętych, a był tak gorliwie pobożny, że jako kilkulatek nakładał na siebie ciężkie pokuty, m.in. spał na podłodze z kamieniem pod głową. Jednak zaniedbanie edukacji okazało się problemem, gdy Franciszek chciał pójść do seminarium. Aby opłacić szkołę dla syna, jego ojciec, Grazio Mario Forgione, wyjechał pracować do USA. Tymczasem 15-letni kandydat do zakonu został oskarżony o nastawanie na cześć dziewczęcia. Proboszcz ciskał gromy z ambony, cała parafia była oburzona „niecnymi czynami”, pójście do seminarium stanęło pod znakiem zapytania. Wówczas dziewczyna przyznała się, że wszystko zmyśliła, aby Franciszkowi dokuczyć. Ale z oszczerstwami na swój temat borykał się potem przez całe lata.

Walka ze złem
Słynny egzorcysta watykański ojciec Gabriele Amorth w książce o życiu świętego kapucyna, a także o ich osobistych spotkaniach, pisał o wielu wizjach...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: