Pisarze androidy. Czy komputery będą nam pisać powieści?

Badacze sztucznej inteligencji są podzieleni co do tego, w którym roku programy komputerowe będą w stanie konstruować wciągającą fabułę – w 2030 czy może w 2040 roku? A nie tak dawno jeden komputer w Japonii nieomal wygrał konkurs literacki.

Gdy Stanisław Lem pisał „Bajki robotów”, można było faktycznie pomyśleć, że sam pomysł jest bajkową fikcją – jak roboty miałyby pisać bajki, w dodatku dla innych robotów? A jednak wiele najbardziej dziwacznych pomysłów Lema stało się rzeczywistością. W „Powrocie z gwiazd” główny bohater czyta książki zamknięte w kryształkach, a po naszemu: czytnikach e-booków. W „Edenie” natomiast bohaterowie z różnych planet rozmawiają przez maszynkę, która tłumaczy dwa języki różnych istot – dziś każdy, kto ma smartfona z internetem, może tak rozmawiać z obcokrajowcem przez google translator. Aplikacja „słucha” wypowiedzi i tłumaczy na wskazany język, najczęściej z angielskiego lub na angielski. A więc pisanie powieści przez sztuczną inteligencję nie powinno stanowić wielkiego wyzwania – tylko czy będzie to nadal sztuka?

Komputery chwytają za pióro
Dylemat dotyczący umiejętności stworzenia przez komputer dzieła sztuki pojawił się w połowie XX w. Alan Turing opracował dla maszyn test, który pozwalał ocenić, czy maszyna dobrze udaje człowieka. W teście brał udział człowiek (tzw. sędzia), który uczestniczył w rozmowie za pośrednictwem tekstu pisanego i miał rozpoznać, czy rozmawia z człowiekiem czy z maszyną. Turing przewidywał, że w 2000 r. maszyny oszukają co trzeciego sędziego. Tymczasem w 2011 r. prawie 60 proc. uczestników testu nabierało się na rozmowę z CleverBotem. W tym czasie istniały już programy używające syntezatora głosu, które wymyślały i opowiadały dowcipy w taki sposób, by rozśmieszać ludzi. W marcu 2016 r. jedną z nominowanych do japońskiej nagrody literackiej Hoshi Shinichi Literary Award została powieść napisana przez sztuczną inteligencję. „Dzieło” nosi tytuł: „...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: