Rosyjskie bomby i amerykańskie gwarancje. Rozgrywka o Syrię

Operacja sił Asada wspieranych przez rosyjskie lotnictwo w południowo-zachodniej Syrii to test dla administracji Donalda Trumpa. Stawką jest nie tylko los rebelianckiej enklawy, ale też wiarygodność USA na syryjskim teatrze wojennym. Władimir Putin chce zaś zdobyć przewagę, zanim spotka się z Trumpem w Helsinkach.


Wspierana przez Rosjan ofensywa rządowa w południowo-zachodniej Syrii jest sprzeczna z umową o tzw. deeskalacji, zawartą w lipcu 2017 r. przez USA, Rosję i Jordanię. Dzięki tamtemu porozumieniu – ogłoszonemu zresztą zaraz po spotkaniu Putina z Trumpem w Hamburgu – przez blisko rok w tym regionie Syrii panował pokój. Amerykańska administracja chwaliła się tym jako swym dużym sukcesem. Który teraz zamienia się powoli w klęskę.

Powtórka ze Wschodniej Ghouty?
Zgodnie z umową sprzed roku, rebelianci zachowali pozycje w prowincjach Deraa, Quneitra i częściowo Suwajda. Na kontrolowanych przez nich terenach mieszka około 750 tys. cywilów. Główną siłą rebelii są tu oddziały Wolnej Armii Syryjskiej (FSA), zgrupowane pod flagą Frontu Południowego. To około 20 tys. bojowników, którzy panują nad częścią miasta Deraa oraz terenami na zachód i na wschód od niego. Kontrolują też obszar przy granicy z Jordanią i Wzgórzami Golan. Dżihadystów z Państwa Islamskiego jest tu niewielu. Małe wpływy mają też salafici z Hayat Tahrir al-Sham (około 200 bojowników). Wydawało się, że ta strefa deeskalacji utrzyma się – wszak gwarantami były USA i Jordania, a i sąsiedni Izrael nie chce mieć pod bokiem szyickich najemników Teheranu. A mimo to, już 3 maja, z ust Siergieja Ławrowa padły słowa, które zapowiadały ofensywę reżimu. „Strefa deeskalacji w Ghoucie spełniła swe zadanie wraz z przejęciem nad nią pełnej kontroli przez rząd Asada. Teraz czas zająć się strefą na południu” – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji. Potem samoloty rządowe rozrzucały ulotki, strasząc mieszkańców Deraa i okolic losem Wschodniej Ghouty –...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: