Herr Präsident Trzaskowski. Pieniądze od BMW, Bertelsmanna i Sorosa

Czy to przypadek, że Rafał Trzaskowski woli lotnisko w Berlinie od Centralnego Portu Komunikacyjnego, a jedno ze spotkań polityka organizowała finansowana przez Berlin Fundacja Adenauera? Jak sprawdziła „GP”, Trzaskowski jest oficjalnym doradcą projektu New Pact For Europe, wspieranego przez Fundację BMW i Fundację Bertelsmanna z Niemiec, jak i przez George’a Sorosa.


„Mamy gigantomanię pana premiera Morawieckiego, który proponuje lotnisko w szczerym polu, w ogóle w sposób nieprzygotowany. W Berlinie udało się po latach, i będziemy mieli lotnisko, które... no trudno będzie z nim konkurować. I teraz tak... mamy Okęcie [...], mamy lotnisko w Modlinie [...], i to Warszawie absolutnie wystarczy” – tłumaczył Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta stolicy, siedząc na swojej wyborczej „ławeczce”.
Wkrótce potem Trzaskowski niemal słowo w słowo powtórzył swoją teorię na antenie radia TOK FM: „Ja uważam, że to [Centralny Port Komunikacyjny] jest gigantomania. Przy tym, że będziemy mieli w ciągu dwóch lat lotnisko w Berlinie...”.

Pod szyldem Adenauera
Kilka miesięcy temu poseł Adam Andruszkiewicz (koło Wolni i Solidarni) zauważył, że lutowe spotkanie Klubu Obywatelskiego z udziałem Rafała Trzaskowskiego organizuje... Fundacja im. Konrada Adenauera (Konrad-Adenauer-Stiftung). Impreza promowana była pod hasłem: „Europejski Klub Obywatelski – Brexit, Polexit i co dalej?”.
„Czy Niemcy pośrednio, poprzez Fundację Adenauera, finansowaną głównie z budżetu RFN, wspierają kandydata PO/N na prezydenta Warszawy? Czy to normalne, że obce państwo współorganizuje spotkania otwarte z oficjalnym kandydatem na prezydenta stolicy Polski?!” – pytał wówczas Andruszkiewicz. Wątpliwości posła były zasadne, bo do 2017 r. prezesem Fundacji Adenauera był niemiecki europoseł Hans-Gert Pöttering, prominentny polityk CDU, a 97 proc. budżetu tej organizacji pochodzi z niemieckich środków publicznych. Obecnie Fundacji...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: