28 marca 2012

„Demokracja sterowana” – tak określa ustrój panujący w Rosji sam Władimir Putin. Polscy prymusi putinizacji z postkomunistycznej „Polityki” ogłosili podobny pomysł. „PiS wywiozło ze sobą na margines ponad jedną czwartą głosującego elektoratu. Ale z pozostałych trzech czwartych wyborców wciąż da się stworzyć dwa cywilizowane bloki, które w ramach demokratycznych reguł mogą się wymieniać władzą. To oczywiście Platforma Obywatelska i pozostające wobec niej w systemowej opozycji SLD i Ruch Palikota” – napisali Mariusz Janicki i Wiesław Władyka. Palikot jako systemowa opozycja – czy to nie za otwarte ujawnianie się np. przed przeciwnikami ACTA? Więcej czujności, towarzysze!

Jako znany pijak (przeciwieństwo anonimowego alkoholika) zgadzam się z nieznanym mi filozofem, który stworzył definicję słowa „nic”. Co to jest nic? Pół litra na dwóch. Czyli po ćwiartce na łebka. Jednak zastosowanie tejże zasady do zdefiniowania jednej czwartej Polaków (w wyborach 30 proc.) jako marginesu kojarzy mi się raczej z czasami, gdy według „Polityki” na ulicach demonstrowała ekstrema, a awantury wszczynał margines społeczny. Poza wszystkim z poznańskim marginesem społecznym żyję raczej dobrze. Większość jego najbarwniejszych postaci poznałem. A Janicki i Władyka to cieniasy, co nikogo z marginesu nie znają.

Mam pytanie: skoro PO zrezygnowała z rekolekcji, to co teraz ze sławnym „Kościołem łagiewnickim”? W całości nawrócił się na wiarę w Nergala? Swoją drogą sanktuarium w Łagiewnikach ma szansę przestać kojarzyć się z czymś, co nijak pasuje do zamysłu Jana Pawła II (to ten, co go nie było u Lisa i nie spotykał się z Dodą), który je konsekrował w 2002 r. Polecam wygłoszoną wówczas homilię o sensie Krzyża Chrystusowego, od której nergalowcom uszy zwiędną. Byłem wtedy w Łagiewnikach, z dala od sektorów dla VIP-ów. Siedziałem wraz ze sporą grupą na trawniku pod jednym z bloków, bo starsza pani wystawiła radio na balkon, by wszyscy mogli słuchać na żywo homilii z... Radia...
[pozostało do przeczytania 41% tekstu]
Dostęp do artykułów: