Złoty rak toczy partyjną brać. Nowe fakty w sprawie interesów Gawłowskiego

Poseł Stanisław Gawłowski ochraniał inwestycje prowadzone przez zachodniopomorskiego biznesmena Bogdana K. Przedsiębiorca wygrywał ustawione przetargi i wystawiał faktury za fikcyjne roboty. W zamian – według ustaleń prokuratury – wynagradzał sekretarza generalnego PO łapówkami. Jedną z nich był apartament w Chorwacji. Oficjalnie sprzedany teściom pasierba Gawłowskiego. Jego cena została zaniżona o połowę, a teściowie pasierba Gawłowskiego nigdy go nie widzieli.


Bogdan K. zarejestrował działalność gospodarczą w Sądzie Gospodarczym w Splicie w grudniu 2000 r. jako spółka „Kornas” d.o.o. Z rejestru sądowego wynika, że zakres działalności spółki obejmował budownictwo i handel. W późniejszych latach została ona rozszerzona.

Siedziba spółki znajdowała się na wyspie Brać pod trzema adresami. Pod jednym z nich, w najdroższej na wyspie miejscowości Bol, wybudowano kilkanaście lat temu apartamentowiec. Bol słynie z najpiękniejszej plaży na Adriatyku nazywanej Złotym Rakiem. Plaża ta jest pokazywana obecnie na filmie reklamującym Chorwację w kilku kanałach polskich stacji TV.

Jak wiemy, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego podczas rewizji w grudniu ubiegłego roku zabezpieczyli akt notarialny chorwackiego apartamentu w koszalińskim domu Stanisława Gawłowskiego. Widniało na nim nazwisko teściów pasierba sekretarza generalnego PO. Chorwacka nieruchomość mieści się w apartamentowcu, w którym zgodnie z informacjami, jakie uzyskałem w Sądzie Gospodarczym w Splicie, znajduje się siedziba spółki należącej do Bogdana K., któremu prokuratura postawiła 9 zarzutów w związku z aferą melioracyjną.

Akt notarialny zabezpieczony przez CBA opisuje nieruchomość o powierzchni 40,36 metrów kwadratowych. Z informacji z ksiąg wieczystych oddziału sądu w Splicie wynika, że to lokal pod numerem 12, którego właścicielami są Halina i Piotr K. – teściowie pasierba posła Stanisława Gawłowskiego. Z aktu notarialnego...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: