Sawicka wciąż oskarżona, winnych brak

Sędziowie prowadzący postępowanie przeciwko Sawickiej i Wądołowskiemu zapewniali, że wyrok zapadnie na początku roku. Mija marzec i orzeczenia w sprawie wciąż nie ma. Tymczasem na kolejną rozprawę został wezwany w charakterze świadka poseł Tomasz Kaczmarek, były funkcjonariusz CBA, znany jako agent Tomek. Miesiąc wcześniej sąd poinformował go, że uchylono wobec niego status świadka anonimowego. Mimo że od dawna jest osobą publiczną, zdążył też zostać posłem VII kadencji Sejmu, to dopiero w ostatnim czasie zmieniono jego procesowy status. Sąd mógł nadać mu status świadka jawnego długo przed wyborami, kiedy to media ujawniły jego wizerunek i publikowały informacje, które umożliwiały ustalenie jego tożsamości. Wtedy to agent Tomek zaczął pojawiać się w mediach, by – jak twierdzi – prostować niektóre doniesienia medialne. Chociaż sąd mógł już wypytać go o wszystko w toczącym się od kilku lat procesie, mimo to Tomasz Kaczmarek otrzymał w minionym tygodniu kolejne wezwanie na rozprawę w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Jest to tym dziwniejsze, że były agent CBA zeznawał już kilkakrotnie w tej sprawie. Za każdym razem składał obszerne, kilkugodzinne zeznania w formule niejawnej.

Rzecznik warszawskiego sądu Wojciech Małek, który jest w składzie sędziowskim tej sprawy, przekonywał nas jednak, że to końcowa faza postępowania procesowego. Zaprzeczył, by sprawie groziło przedawnienie. – Przedawnienie następuje po 15 latach. W tym wypadku nie ma takiej obawy, że do tego dojdzie – przekonywał sędzia Małek. – Sąd rozpatrzy już tylko dowód z akt, które stosunkowo późno udostępniło CBA. Jeśli nie będzie żadnych innych wniosków, postępowanie się zakończy – stwierdził. Dodał, że sędziowie nie są pewni, czy w ogóle będą mieli pytania do Tomasza Kaczmarka.

Najbliższa rozprawa w procesie przeciwko Sawickiej i Wądołowskiemu, zapowiedziana na 26 marca, będzie niejawna. Odbędzie się w sali Sądu Najwyższego służącej przeprowadzaniu ściśle tajnych czynności sądowych. A...
[pozostało do przeczytania 39% tekstu]
Dostęp do artykułów: