Smoleńsk: podwójne standardy ministra Klicha

Żandarmeria kryje Klicha?

Jak poinformowała nas w odpowiedzi na nasze pytania NIK, „żołnierz ŻW z ochrony szefa Sztabu Generalnego został w Polsce, bo w samolocie brakowało dla niego miejsca”. Taką informację żołnierz ów, według NIK, miał otrzymać od swoich przełożonych.

Skoro Żandarmeria Wojskowa nie wystawiła w ogóle polecenia wyjazdu do Smoleńska żołnierza z ochrony szefa Sztabu Generalnego i nie sporządzono na ten dzień planu ochrony i współpracy z BOR, na jakiej podstawie żołnierz miałby zjawić się na lotnisku?

Zapytaliśmy Jacka Sasina, posła PiS, w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta, czy rzeczywiście mogło zabraknąć miejsca dla żołnierza Żandarmerii z ochrony gen. Gągora.

– To niemożliwe. Dla Kancelarii Prezydenta sprawy ochrony były poza wszelką dyskusją. Gdybyśmy mieli informację, że gen. Gągorowi ma towarzyszyć ochrona Żandarmerii Wojskowej, z całą pewnością by z generałem poleciała, tak jak ochrona BOR, która przysługiwała ostatniemu prezydentowi RP na Uchodźstwie, Ryszardowi Kaczorowskiemu, poleciała 10 kwietnia – mówi „GP” Jacek Sasin.

Jak poinformowała „GP” Naczelna Prokuratura Wojskowa, „zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z 28 grudnia 2001 r. w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu, w kształcie obowiązującym w dniu 10 kwietnia 2010 r., spośród generałów będących na pokładzie samolotu Tu-154 M nr 101, Żandarmeria Wojskowa zobowiązana była do podjęcia czynności ochronnych jedynie wobec szefa Sztabu Generalnego WP, ale tylko na terenie kraju. W czasie wyjazdu zagranicznego zaś czynności ochronne wobec szefa Sztabu Generalnego WP Żandarmeria Wojskowa organizuje na polecenie Ministra Obrony Narodowej, który określa formy jej realizacji (§ 6 w zw. z § 1 pkt 3 cyt. rozporządzenia). W przypadku wyjazdu do Smoleńska i...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: