Równi i równiejsi

Najbardziej w tym wszystkim dziwi mnie fakt, że radykalizm zastosowany wobec obu krakowskich duchownych ma się nijak do pobłażania, jakie kuria stosuje wobec kontrowersyjnych wypowiedzi innych swoich podwładnych, zwłaszcza wobec bp. Tadeusz Pieronka i ks. Kazimierza Sowy.

Prawdopodobnie wynika to z tego, że za gorliwymi, choć zbuntowanymi zwolennikami intronizacji Chrystusa na Króla Polski nie opowiadają się żadne środowiska polityczne i medialne. Natomiast za bp. Pieronkiem, który swojego czasu porzucił powierzoną mu przez Jana Pawła II diecezję sosnowiecką, murem stoją wpływowe osoby ze środowiska „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego” oraz nieboszczyki Unii Demokratycznej. Z kolei za dyrektorem TV Religia stoi koncern medialny, dla którego ów tak gorliwie pracuje, i politycy PO, z którymi łączą go kumpelskie układy. Zresztą on sam o tych układach mówi otwarcie. Stoi za nim także pewien wpływowy polski hierarcha, który wyciągał go z wielu opresji. Wspomnę tutaj choćby aferę ze zniszczeniem katolickiego radia Plus. Osobną stroną tego pobłażania jest brak reakcji na działalność „cyngli w koloratkach”, czyli hałaśliwych, choć na szczęście – nielicznych duchownych produkujących się na łamach ww. „Gazety Wyborczej”, szargającej jak się tylko da wartości chrześcijańskie. Czyżby owi duchowni nie rozumieli, że ich sutanny czy habity są tylko listkiem figowym dla ludzi nieżyczliwych Kościołowi? A jak tego nie rozumieją, to czemu ich przełożeni im tego nie wytłumaczą?

Powracając do idei intronizacji, trzeba zaznaczyć, że w czasie ostatniej konferencji Episkopat Polski jednoznacznie jej się przeciwstawił. Co więcej, zapowiedział, że dokona dokładnej ewidencji grup, które tak w kraju, jak i w środowiskach polonijnych odwołują się do idei intronizacyjnych. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną przewodniczący Komisji Nauki Wiary, bp Andrzej Czaja z Opola, powiedział; „Dotychczasowe rozpoznanie pokazuje, że oprócz nurtów, z którymi nie można...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: