Dostał spadek, było mu mało. Z czterech banknotów „tworzył” pięć

Łukasz R. sądził, że jest sprytny. Przez kilka miesięcy nawet udawało mu się oszukiwać pracowników Narodowego Banku Polskiego. W końcu jednak odkryli, że ktoś w niecodzienny sposób przerabia 200-złotowe banknoty. Finał historii okazał się fatalny dla kombinatora.


W połowie 2016 r. pracownicy Narodowego Banku Polskiego w Warszawie – z Wydziału Ekspertyz Departamentu Emisyjno-Skarbcowego (do ich zadań należy tworzenie opinii o uszkodzonych znakach pieniężnych) – zwrócili uwagę na banknoty, które trafiały do centrali z oddziałów w całej Polsce. Zaniepokoiły ich dwusetki, które wymieniano, bo rzekomo uległy zniszczeniu. Formalnie wszystko było zgodnie z prawem, bo istnieje zarządzenie prezesa NBP pozwalające wymienić zniszczony pieniądz na nowy o tym samym nominale – pod warunkiem, że zachowało się ponad 75 procent powierzchni starego.

Na czym polegał problem? Eksperci NBP odkryli, że banknoty są w identyczny sposób przerobione. Wszystkie posklejane z równo pociętych fragmentów. Początkowo było ich kilkadziesiąt, ale z każdym miesiącem ich przybywało. Zabezpieczono w sumie kilkaset „podróbek”. Nie było wtedy żadnych wątpliwości, że ktoś znalazł niecodzienny sposób na wyłudzenie gotówki. O sprawie powiadomiono policję, a także pracowników w terenie. Podejrzewano, że hochsztapler ponownie spróbuje dokonać oszustwa. I nie pomylono się. W grudniu w olsztyńskim oddziale NBP pojawił się młody mężczyzna. Przyniósł 250 sztuk banknotów o nominale 200 złotych, które chciał wymienić na nowe. Wszystkie spreparowane w sposób znany już bankowcom. Dlatego tym razem przekręt się nie udał, oszust wpadł na gorącym uczynku i skuty kajdankami został wyprowadzony w eskorcie policjantów. Okazał się nim mający nieco ponad 30 lat mieszkaniec Warszawy.

Łukasz R., absolwent technikum ekonomicznego, kariery w świecie finansów nie zrobił, ale na pewno przeszedł do jego historii, bo proceder zapewne wiele razy będzie analizowany podczas...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: