PO dotowana przez mafię VAT-owską? Oficerowie służb, politycy i wielkie pieniądze

Podczas przeszukania u jednego z pracowników firmy paliwowej podejrzanej o wielomilionowe wyłudzenia podatku VAT znaleziono notes z nazwiskami osób opłacanych przez firmę oraz wpis sugerujący, że z handlu paliwami finansowano również Platformę Obywatelską – ustaliła „Gazeta Polska”.


Na początku czerwca 2017 r. agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymali kilka osób związanych ze spółką Roca Trade. To firma zajmująca się na szeroką skalę handlem paliwami. Jej obroty u szczytu sięgały nawet ponad półtora miliarda złotych rocznie. Według śledczych spółka ta miała być zamieszana w proceder wyłudzania podatku VAT. Śledztwo jest wielowątkowe. Obecnie zarzuty usłyszały w nim 44 osoby. Z ustaleń „GP” wynika, że jednym z ważnych dowodów jest notes znaleziony u Artura J., jednego pracowników spółki, zatrzymanego również przez CBA. Znajdują się w nim nazwiska wielu osób – emerytowanych funkcjonariuszy tajnych służb, policji i wojska, a także byłych urzędników państwowych i menedżerów wraz z przyporządkowanymi do nich kwotami pieniędzy. Śledczy odnaleźli też w notesie na jednej ze stron odręczny zapis: „Na fundusz Platformy Obywatelskiej”. Czy faktycznie ze spółki podejrzanej o oszustwa podatkowe finansowano rządzącą przez osiem lat w Polsce partię bądź któregokolwiek z jej polityków? To jeden z wątków śledztwa – ustaliła „Gazeta Polska”.

„Lewatywa” i paliwo ze Wschodu
Firma Roca Trade została zarejestrowana w marcu 2014 r. na ul. Wiertniczej w Warszawie. Wśród jej właścicieli znaleźli się Maksymilian G., prawnik, były wiceprezes państwowego koncernu energetycznego ENEA, oraz kontrowersyjny biznesmen Marcin B. Pierwszy posiadał kontakty głównie w świecie polityki, biznesu i tajnych służb. Drugi – od lat działał w branży paliwowej. Jest zresztą od dawna bardzo dobrze znany organom ścigania. Jego interesami poważnie interesowały się zarówno śląskie,...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: