Kaci maleńkiego syna. Dożywocie dla rodziców Szymona?!

Miał zaledwie dwa latka, gdy został zakatowany przez ojca, a matka wyrzuciła ciało martwego synka do stawu. Chłopca pochowano w bezimiennym grobie, bo początkowo fiaskiem zakończyły się poszukiwania zwyrodnialców. W końcu sprawcy wpadli, ale nadal nie skazano ich prawomocnym wyrokiem.


Ta historia przeraża do dziś, choć zaczęła się przed niemal ośmioma laty. Niby minęło wiele czasu, ale w dalszym ciągu mało kto jest w stanie zrozumieć, jak doszło do takiego bestialstwa.

W marcu 2010 r. w stawie hodowlanym na obrzeżach Cieszyna znaleziono ciało malutkiego chłopca. Biegli stwierdzili, że ma około dwóch lat. I tylko tyle było o nim wiadomo. Bardzo długo nie udało się ustalić tożsamości dziecka, choć akcja poszukiwania rodziców była zakrojona na gigantyczną skalę. Sprawdzono na pobliskim terenie dosłownie każdą rodzinę, w której powinno być dziecko w tym wieku. Bez skutku. Później zaangażowano policję z innych rejonów Polski. Podejrzewano nawet, że maluch pochodzi z Czech, ale ten trop się nie potwierdził. Dramat ogromny, bo zamordowano dziecko (sekcja wykazała, iż przyczyną śmierci były obrażenia powstałe po ciosie zadanym w brzuch z ogromną siłą), a na dodatek nikt nie chciał się do niego przyznać. Jeśli nawet ojciec z matką ukrywali straszliwą prawdę, to przecież byli jeszcze dziadkowie, wujkowie, ciotki. A także sąsiedzi, znajomi, pracownicy rozmaitych instytucji... To milczenie chyba szokowało najbardziej. Każdy zastanawiał się, kim jest „chłopiec z Cieszyna”. Długo pozostawało to makabryczną tajemnicą. Maluch został pochowany na cmentarzu komunalnym w Cieszynie. Spoczął w bezimiennej mogile. Poszukiwania zakończyły się porażką. Nie ustalono tożsamości dziecka, a w kwietniu 2012 r. sprawę umorzono z powodu niewykrycia sprawców zbrodni.

Przełom nastąpił kilka miesięcy później. Do ośrodka pomocy społecznej w Będzinie zgłosiła się osoba, która alarmowała, że od dłuższego czasu nie widziała jednego z dzieci...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: