Timmermans w Watykanie, Monty Python w Brukseli (i Słupsku)

Piszę te słowa w Strasburgu, w trakcie drugiej w tym miesiącu sesji Europarlamentu. Skądinąd Alzacja, ale też i Lotaryngia, to dwa o tyle wyjątkowe regiony w kraju zjadaczy ślimaków winniczków, że obowiązuje tam… konkordat ze Stolicą Apostolską. To taka, można rzec, katolicka wyspa na laickim, francuskim morzu. W Strasburgu czy Metz jest po prostu normalnie, a w reszcie Francji... Dyplomatycznie mówiąc: inaczej niż u nas.

Skoro już jesteśmy przy Stolicy Świętej, to papież Franciszek wbrew temu, co o nim mówią, że jest tak ekumeniczny, że zapomina o misyjności Kościoła, pokazał, że w ową misyjność bardzo głęboko wierzy. Dowodem jest zaproszenie na konferencję w Watykanie wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa (sic!). Na konferencji tej wystąpi również przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE – Manfred Weber. Reprezentuje on partię CSU i jest pupilkiem Angeli Merkel, w przeciwieństwie do jej szefa, krytyka pani kanclerz, Horsta Seehofera. Uśmiecham się, bo przypomina mi się debata sprzed lat w niemieckiej prasie, że koalicyjne, chrześcijańskie z nazwy partie CDU-CSU są tak wyprane z kwestii religijnych, że można o nich mówić „CDU-CSU Ohne C”, bez litery „C” ‒ symbolizującej „christliche”, czyli „chrześcijański” .
Teraz będzie nam Jego Świątobliwość nawracał Holendra i Niemca, choć pewnie z Holendrem może mieć więcej roboty. Wiadomo: nie dość, że socjalista, to jeszcze wróg katolickiej Polski. Ale papież Franciszek, zdaje się, lubi wyzwania.

Na sesji w europarlamencie wystąpił Donald Tusk i zapowiedział, że w lutym trzeba będzie wrócić do debaty o przyszłości Unii. Cwany gość. W ten sposób kupił sobie kolejne cztery miesiące „nicnierobienia”. Oczywiście pewnie skoczy w tym czasie tu i tam, do jakiegoś kraju, gdzie na Unię Europejską patrzą jak na panią matkę lub Nefretete w Egipcie. Tam mu podstawią lektykę i Donek będzie happy, bo przecież nie jest frajerem Van Rompuy’em, który zaiwaniał w...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: