Świat zdehumanizowany

Są takie dzieła współczesnych bioetyków (utytułowanych i rozchwytywanych), z którymi nie bardzo wiadomo, co zrobić. Z jednej strony wydają się znakomitym żartem, tekstem napisanym wyłącznie w celu skompromitowania pisma, które go opublikuje, z drugiej – wywołują dyskusję i spory, tak jakby były napisane na poważnie. A jeśli uważniej przyjrzeć się światu, który nas otacza, to nagle okaże się, że są one zwyczajnym wyciągnięciem wniosków z tego, co już niemal powszechnie zostało uznane.

Tak jest z artykułem dr Anne Smajdor z University of East England, w którym broni ona ektogenezy, czyli sztucznych macic. Z tekstu wynika, ni mniej ni więcej, że w prawdziwie liberalnym społeczeństwie ciąża i poród nie będą tolerowane. Ból i cierpienie z nimi związane są tak trudne do zniesienia dla kobiety i tak bardzo dyskryminujące ją na rynku pracy i niweczące równouprawnienie, że powinny być zakazane. Co w zamian proponuje Smajdor? Sztuczne macice! Na razie jest to pieśń odległej przyszłości, ale rząd powinien jak najszybciej skierować strumień środków na ich rozwój, by uwolnić kobiety od niepotrzebnego, bolesnego i dyskryminującego obowiązku rodzenia dzieci.

Nie wiem, czy pani (panna) Smajdor ma własne potomstwo, nie mam pojęcia, czy ma męża, ale jako ojciec czwórki dzieci mam poczucie, że ona zwyczajnie nie wie, co pisze. Ciąża i poród – tak jak je zapamiętałem (a ostatnie dziecko urodziło się 9 miesięcy temu) z życia mojego i mojej żony – to czas niesamowity zarówno dla mnie, jak i dla niej. Owszem, wiąże się on z pewnymi wyrzeczeniami, z pewnych rozrywek trzeba zrezygnować, a pod koniec robi się naprawdę ciężko, ale myślę, że ani ja, ani ona nie zamienilibyśmy tego czasu na inny. A już na pewno żadne z nas nie zgodziłoby się, by nasze dzieci rosły i rozwijały się w sztucznym mechanizmie, nawet najskuteczniejszym. I jakoś nie przekonują mnie do tego rzekome argumenty Smajdor, która przekonuje, iż z biegiem lat „uznamy, że nasze wartości społeczne i...
[pozostało do przeczytania 53% tekstu]
Dostęp do artykułów: