Ameryka Pamięta

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Narodowej w amerykańskiej Częstochowie miały po raz pierwszy charakter oficjalny. Pojawili się na nich przedstawiciele polskiego rządu i dyplomaci.

Uroczystości, które odbyły się 5 marca, otworzył przewodniczący Komitetu Tadeusz Antoniak Apelem Pamięci, odmówionym przy pomniku Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Pomnik ten, przygotowany przez naszych klubowiczów, został uroczyście i osobiście odsłonięty we wrześniu ubiegłego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Po apelu przemawiał m.in. wiceminister MON Bartłomiej Grabski, który oddał hołd żołnierzom i w imieniu ministra Antoniego Macierewicza podziękował organizatorom oraz Polonii za zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach. Konsul RP Maciej Golubiewski oraz attaché wojskowy płk Sprengel w swoich wystąpieniach mówili o poświęceniu, patriotyzmie i ofierze, którą ponieśli Żołnierze Niezłomni. Obaj zaznaczyli, że ich opór był kontynuacją walki z nową okupacją, dotrzymaniem przysięgi wojskowej i zalążkiem walki o niepodległość, która ostatecznie doprowadziła do wolnej Polski.

Reprezentanci rządu Rzeczypospolitej złożyli wieńce pod pomnikiem w imieniu swoich urzędów. Po nich wieńce złożyli również weterani ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w USA, Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i kluby „Gazety Polskiej”. Kolejnym punktem uroczystości była Msza św. z udziałem licznych delegacji i pocztów sztandarowych. Po mszy specjalne wyróżnienie i podziękowania skierowano do reprezentantów Polskiej Federalnej Unii Kredytowej, która wsparła organizatorów uroczystości, pomysłodawców pomnika Żołnierzy Niezłomnych. Tadeusz Antoniak z klubu „GP” z Filadelfii zaznaczył, że podziękowania należą się „licznie zgromadzonej publiczność i wielu organizacjom, Kadetom Pułaskiego, motocyklistom, klubom »Gazety Polskiej«, Rodzinom Radia Maryja, i harcerzom”. –...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: