Pogromcy mitów w Puszczy Białowieskiej. Zasoby przyrodnicze pod lupą leśników i naukowców

Pogromcy mitów w Puszczy BiałowieskiejFotolia
Lasy Państwowe wraz z Ministerstwem Środowiska przedstawiły pierwsze wyniki największej w historii Puszczy Białowieskiej inwentaryzacji przyrodniczej. Już dzisiaj wiadomo, że zrewidować będzie trzeba część dogmatów, które głoszono przez ostatnie lata.

Od lat wśród naukowców trwa spór o to, jak należy chronić Puszczę Białowieską. Po jednej stronie barykady są zwolennicy pielęgnacji lasów i dbania o stan przyrody przez człowieka, z drugiej zaś aktywiści ekologiczni i naukowcy, którzy nie zgadzają się na ingerencję ludzi w ekosystem. Mimo że spór ten trwa już od ponad 20 lat, to jednak nasilił się w 2012 r., kiedy w Puszczy pojawiła się największa w historii plaga kornika drukarza. Dla zwolenników aktywnej ochrony był to koronny dowód na to, że eksperyment ekologów się nie powiódł, co doprowadziło do degradacji białowieskich lasów i masowego zaniku świerka. Innego zdania są aktywiści, przez których plaga kornika została przyjęta z zachwytem i aplauzem oraz uznana za powrót do normalności. W trakcie debaty wyszło jednak na jaw, że toczony spór nie opiera się na faktach, ale na emocjach i wzajemnym szachowaniu się półprawdami.

Ustalamy fakty
Lasy Państwowe postanowiły więc uruchomić specjalny „Program dla Puszczy Białowieskiej”. Jego pierwszym etapem ma być dokładne zbadanie zasobów przyrodniczych tego obszaru. W kwietniu 2016 r. w teren ruszyło około 200 badaczy – leśników i naukowców. Na obszarze Puszczy Białowieskiej wyznaczono 1400 obszarów badawczych o powierzchni 400 metrów kwadratowych każdy. Mapa tego terenu z naniesionymi obszarami badawczymi przypomina gęste sito. Powierzchnie są bowiem rozmieszczone regularnie na całym terenie trzech nadleśnictw (Browsk, Białowieża, Hajnówka) i Białowieskiego Parku Narodowego. Na tych obszarach badano m.in. ilość martwego drewna. Spisywano owady, płazy, gatunki runa leśnego i drzew, a także ślady działalności człowieka. Odrębnie naukowcy przeprowadzają również...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: