Ramię w ramię z holenderskim sojusznikiem

Ponad 4,5 tys. żołnierzy z siedmiu państw NATO wzięło udział w strategicznych ćwiczeniach Bison-17, które w styczniu i w lutym br. odbyły się na poligonach w Drawsku Pomorskim.

Ćwiczenia na poligonach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku zorganizowało dowództwo wojsk lądowych Holandii. Z tego też powodu głównymi uczestnikami manewrów Bison-17, zorganizowanych w dniach 23.01–24.02 br. były pododdziały holenderskiej 43. Brygady Zmechanizowanej, którą reprezentowało 3 tys. żołnierzy. Oprócz wojskowych z Królestwa Niderlandów na północ Polski przybyli także żołnierze z USA, Kanady, Estonii, Belgii i Niemiec. Nie zabrakło również kilkuset przedstawicieli Sił Zbrojnych RP, reprezentujących m.in. 12. Brygadę Zmechanizowaną ze Szczecina, 9. Brygadę Kawalerii Pancernej z Braniewa oraz 1. i 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. Jak wyjaśniał podczas uroczystej inauguracji dowódca ćwiczeń gen. bryg. Jan Swillens, Holandia nie dysponuje tak dużymi obiektami poligonowymi, które byłyby w stanie pomieścić kilka tysięcy żołnierzy jednocześnie. Z tego powodu tamtejsza armia szuka wsparcia u krajów sojuszniczych. – To największe ćwiczenia od 15 lat z udziałem naszych sił zbrojnych. Przez ponad trzy tygodnie będziemy szkolić się m.in. z zakresu reagowania na zagrożenia hybrydowe – powiedział holenderski wojskowy.

Nie mniej ważna była obecność na drawskich manewrach przedstawicieli armii Stanów Zjednoczonych.  – Ćwiczenia ogniowe na poligonie w Drawsku zainaugurowały cykl szkoleń z udziałem amerykańskich żołnierzy, którzy rozpoczęli służbę w Polsce w ramach operacji „Atlantic Resolve”, związanej ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO – wyjaśnia w rozmowie z „GP” st. chor. Marcin Czerwiński z CSWL Drawsko. Wraz z żołnierzami US Army na poligonie zameldowały się m.in. amerykańskie samobieżne haubice Paladin M109, którym towarzyszyły niemieckie Panzerhotwizery 2000. Odegrały one ważną rolę w części manewrów Bison-17, poświęconej strzelaniu...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: