Śp. Arkadiusz Melak we wspomnieniu braci


Kulminacją tych działań była brawurowa akcja konspiracyjnego przygotowania i ustawienia kilkutonowego, granitowego krzyża – pomnika w Dolince Katyńskiej na wojskowym Cmentarzu Powązkowskim, którego współprojektantem i głównym wykonawcą był właśnie Arkadiusz Melak. Ten pierwszy w dziejach PRL pomnik mówiący prawdę o zbrodni katyńskiej stanął 31 lipca 1981 r., w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, która zawsze ściągała i nadal ściąga na Powązki tysiące warszawiaków. Pomnik został zrabowany przez Służbę Bezpieczeństwa na żądanie ambasady ZSRS kilka godzin po jego ustawieniu – w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1981.
Wiadomość o tym wydarzeniu stała się podstawą do powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego na Powązkach, który 6 grudnia 1981 r., a więc tydzień przed wprowadzeniem stanu wojennego, dokonał uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod nowy pomnik. Rządy gen. Wojciecha Jaruzelskiego nie tylko nie pozwoliły zrealizować idei odbudowy pomnika, ale wręcz doprowadziły do uwięzienia współtwórców pierwotnego pomnika – braci Stefana i Arkadiusza Melaków. Początkowo obaj trafili na Białołękę, następnie Arkadiusz został przeniesiony do Załęża, wreszcie do Uherców. To ostatnie więzienie opuścił jako ostatni z internowanych – rankiem, w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia 1982 r.
Do końca PRL Arkadiusz brał udział w konspiracyjnej działalności na rzecz upamiętnienia narodowych bohaterów. Drukował literaturę drugiego obiegu, plakaty, projektował i tworzył okolicznościowe stemple oraz znaczki.

W III RP był współtwórcą Alei Chwały Olszynki Grochowskiej i budowniczym kilkudziesięciu pomników tego założenia. Brał udział w budowie pomnika Katyńskiego, który stoi u zbiegu ulic Senatorskiej i Podwala, na skraju pl. Zamkowego w Warszawie, odsłoniętego przez płk. Ryszarda Kuklińskiego w 1998 r.

Za swoje zasługi dla niepodległości Polski 10 listopada 2006 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: