Układ Jacka Kurskiego

Jeśli ktoś ma wątpliwości, jaki układ stoi w TVP za prezesem TVP Jackiem Kurskim, łatwo może sam to ustalić, analizując reakcje na jego odwołanie. W głównych programach informacyjnych TVN i Polsatu nie widać było śladu radości, a wydarzenie przemilczano. Za to niezadowolenia oraz oburzenia nie kryły prorosyjska prawica. Można powiedzieć, że z nielicznymi wyjątkami podział ten był identyczny jak w sprawie Smoleńska

„Gazeta Polska” stawiała w ostatnich miesiącach wielokrotnie prezesowi Jackowi Kurskiemu zarzut, że w TVP wymienił fasadę, a gdy chodzi o mniej widoczne, ale kluczowe stanowiska, wielokrotnie opierał się na „fachowcach” z TVN – jak Kuba Sufin – czy z Polsatu – jak Grzegorz Adamczyk, a także ludziach tkwiących od lat w układach z TVP, jak Wojciech Hoflik, który 9 kwietnia 2010 r. zdjął z wizji program Tomasza Sakiewicza.
Wskazywaliśmy też, że Kurski, nie mając własnego zaplecza, opierał się na ludziach ze środowiska Romana Giertycha, które rządziło TVP za prezesury Piotra Farfała (pisała o tym szczegółowo Dorota Kania). Informowaliśmy, że w bardzo kontrowersyjny sojusz z takim układem weszły media braci Karnowskich, czyli m.in. tygodnik „wSieci” i portal wPolityce.pl, których dziennikarze za rządów Kurskiego praktycznie nie wychodzili z TVP.
Stwierdzaliśmy też, że Kurski woli dogadywać się ze starymi układami, zamiast wymienić je na młodzież, która w ostatnich latach zmieniła sytuację w Polsce.
Przeciwnicy twierdzili, że „Gazecie Polskiej” chodzi o własne interesy, zarzuty wobec Kurskiego są przesadzone, a żadnego układu związanego z mediami postkomunistycznymi z jednej, a z prorosyjską prawicą z drugiej, nie ma.
Zachęcamy państwa do samodzielnej analizy źródeł dostępnych w internecie i prześledzenia reakcji poszczególnych podmiotów na odwołanie Kurskiego. A poniżej nasz przegląd tych reakcji.
Dziwne milczenie TVN i Polsatu
2 sierpnia, kilka godzin po odwołaniu Jacka Kurskiego, TVN nadaje...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: