Generał straszy wojną

Niedawno był jednym z najważniejszych dowódców NATO, odszedł z wojska skonfliktowany z rządem oszczędzającym na obronie. Teraz przedstawia apokaliptyczną wizję wojny atomowej NATO z Rosją. I to już w przyszłym roku. Sam podkreśla, że jego książka ma zaalarmować opinię publiczną i uświadomić elitom samobójczy charakter pacyfistycznej polityki. Wojny bowiem da się uniknąć – wystarczy radykalnie wzmocnić siły Sojuszu na wschodniej flance, szczególnie w krajach bałtyckich.

Sir Richard Shirreff ma 61 lat, jest generałem w stanie spoczynku. Zaczynał wojskową karierę jako dowódca załogi czołgu podczas pierwszej wojny w Zatoce (1991 r.). Potem służył w Iraku, na Bałkanach, w Irlandii Północnej. W latach 2011–2014 był zastępcą dowódcy połączonych sił NATO w Europie (DSACEDUR). W opublikowanej właśnie książce „2017. Wojna z Rosją” przedstawia scenariusz wielkiego regularnego konfliktu zbrojnego Moskwy z NATO. Gen. Shirreff kontynuuje w ten sposób swoją krucjatę o zatrzymanie demontażu sił zbrojnych Zjednoczonego Królestwa – z tego powodu popadł w konflikt z rządem Davida Camerona. Wizja wojny pokazuje, że rozbrajanie się państw Zachodu doprowadzi do katastrofy. Bo, jak podkreśla, to nie Państwo Islamskie, lecz Rosja stanowi największe, egzystencjalne zagrożenie dla Zachodu.
Kiedy Rosja napadła na Ukrainę, gen. Shirreff był czterogwiazdkowym generałem w służbie Jej Królewskiej Mości, od trzech lat zastępcą naczelnego dowódcy sprzymierzonych sił w Europie. Teraz przyznaje, że mimo inwazji Rosji na Gruzję w 2008 r. podzielał zdanie innych wysokich rangą wojskowych NATO, iż Sojusz powinien kontynuować strategiczne partnerstwo w Moskwą. Zmieniła to dopiero inwazja na Krym i wojownicze zapowiedzi Putina. „Od tamtej pory uważam, że Rosja jest naszym strategicznym przeciwnikiem i sama weszła na kolizyjny kurs z Zachodem” – mówi generał. Zwraca uwagę na odbudowę potencjału militarnego Rosji i wyrzucenie przez Kreml do kosza postzimnowojennego zbioru...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: