Naziści, nieudacznicy i wózkowe w wieku rozrodczym

Naziści, chamy, nieudacznicy, wózkowe w wieku rozrodczym – to tylko niektóre epitety, jakich wobec elektoratu PiS użyli w ostatnich tygodniach zwolennicy KOD z profesorskimi tytułami. To ważna zmiana: wyzwiska dotyczą już nie przeciwników politycznych, lecz zwykłych Polaków. – W czasie pierwszej Solidarności partyjna nomenklatura czuła bezbrzeżną pogardę dla prostych ludzi jako tych, co nie załapali się do systemu. Dzisiejsze elity charakteryzuje bezbrzeżna pogarda dla tych, którzy się nie dorobili – mówi Andrzej Gwiazda, legendarny lider Solidarności z 1980 r.

– Żeromski w grobie się przewraca. To jest kompletne przeciwieństwo  idei inteligencji troszczącej się o los ludzi będących na niższych szczeblach drabiny społecznej. To także zaprzeczenie idei opozycji z lat 70. z KOR-em włącznie, a szczególnie idei Solidarności – komentuje wzbierającą falę agresywnych wypowiedzi o zwykłych Polakach politolog, prof. Rafał Chwedoruk.
Hitlerowcy na pogrzebie Łupaszki
– Podeszła do mnie pani ze zdjęciami, które ilustrują, jak w czasie uroczystości Łupaszki na jego grobie młodzi ludzie z szerokimi karkami rozebrani do połowy „heilują”. I nikt na to nie zwraca uwagi – mówi prof. Monika Płatek w programie „Sterniczki” na portalu „Krytyki Politycznej”.
Wokół tego obrazka pani profesor buduje całą polityczną narrację. Oto wykonujący nazistowskie pozdrowienie młodzi mężczyźni „są produktem i efektem działań podejmowanych przez Głowę Państwa”. – Prawdopodobnie musieliby się inaczej zachowywać, gdyby nie mieli przyzwolenia, które idzie od góry i które mówi: to my będziemy decydować, kto jest nasz, a kto jest gościem niechcianym – mówi Płatek.
Dodaje, że jej rozmówczyni „czuła duży niepokój”, ale nie poszła do prokuratury z obawy „o swoją pracę, o swoją pozycję”. Przyszła ona do pani profesor, bo ta jest odważniejsza: „Mnie o wiele łatwiej. To nie znaczy, że mnie nie mogą wyrzucić z pracy, ale mimo wszystko o wiele łatwiej jest...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: