Ekumenizm a cywilizacja śmierci

Prawosławny abp Hilarion kilka lat temu stwierdził, że niestety dialog ekumeniczny z protestantami nie ma większego sensu. I mamy coraz więcej dowodów na prawdziwość tej tezy

Polski protestantyzm był do niedawna o wiele bardziej ortodoksyjny niż jego zachodnie odnogi. Teraz jednak i to zaczyna się zmieniać, a polscy luteranie dołączają do swoich zachodnich kolegów, którzy od dawna niewiele już mają wspólnego z chrześcijańską moralnością. Najnowszym tego dowodem jest wywiad, jakiego udzielił luterański biskup Marcin Hintz „Gazecie Wyborczej”. W  tym tekście atakuje on Kościół katolicki za jego postawę w sprawie in vitro. – Dlatego wypowiadanie się niektórych hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego w imieniu całego chrześcijaństwa przekracza nie tylko debatę bioetyczną, ale też ramy ruchu ekumenicznego. Przedstawiciel żadnego z Kościołów nie ma takiego prawa, chyba że stanowisko byłoby uzgodnione na forum Światowej Rady Kościołów i Kościoła rzymskokatolickiego – oznajmił biskup w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.
A dalej podkreślał, że jego zdaniem i zdaniem Kościoła ewangelicko-augsburskiego „korzystanie z metody in vitro w celu rodzicielskiego spełnienia jest godziwe. Uważamy przy tym, że in vitro jest drogą przezwyciężania niepłodności w małżeństwie, choć ustawa dopuszcza, by korzystały z niej także pary w nieformalnych związkach”. Niestety, biskup nie wspomniał o setkach milionów dzieci, ofiar tej metody. A to, niestety, pokazuje, że polscy luteranie wiele nauczyli się od swoich niemieckich współbraci, którzy w latach 30. i 40. XX w., także zgodnie z najnowszymi ówczesnymi trendami naukowymi, opowiadali się za eugeniką i nie uznawali za stosowne (z nielicznymi wyjątkami) bronić Żydów przed naukowymi eksperymentami. Teraz polscy luteranie też milczą w obliczu niszczenia, zamrażania w beczkach z ciekłym azotem niewinnych dzieci. I jakby tego było mało, atakują Kościół, który ma odwagę bronić najsłabszych. 
Za negatywne...
[pozostało do przeczytania 41% tekstu]
Dostęp do artykułów: