Kultura

MUZEUM \ Dzieje Szczecina
W Muzeum Narodowym w Szczecinie od 26 marca zwiedzać można wystawę „Civitas et urbs Stetinum. Karty z dziejów północnej części miasta”. Prezentuje ona dokonania archeologów pracujących na szczecińskich wykopaliskach. Przedmioty pokazane na wystawie pochodzą z okresu od średniowiecza do czasów nowożytnych. Wśród nich znajdziemy m.in. unikatową tarczę wczesnośredniowieczną, wydobytą spomiędzy dawnych wałów obronnych. 

PŁYTA \ Earl Sweatshirt
„I Don’t Like Shit, I Don’t Go Oustside” to najnowszy album Earla Sweatshirta, który właśnie ukazał się w sklepach muzycznych. Jest to drugi w karierze tego wybitnego hip-hopowca krążek, który ma szansę odnieść wielki sukces. Wydana w 2013 r. płyta „Doris” zebrała bowiem same pozytywne recenzje. Teraz także nie zabrakło ciekawych tekstów i dobrej muzyki. 

WYSTAWA \ Związki rozwiązki
W Muzeum Sztuki w Łodzi otwarta została wystawa C.T. Jaspera i Joanny Malinowskiej „Związki rozwiązki”. Prezentuje ona dokonania dwojga twórców, zajmujących się podobną tematyką związaną ze zjawiskami etnicznymi i wielokulturowością. Ich prace mają się uzupełniać, tworzyć kontrasty i pokazywać nierozerwalność życia i sztuki. 

PŁYTA \ Awolnation 
Awolnation to zespół wyjątkowy. Jego twórczość trudno porównać do czegokolwiek, co znajduje się na rynku. Tworzy on muzykę elektroniczną, w jednych utworach pełną niepokoju i klimatów noir z mocnym zacięciem rockowym, a w innych nieco infantylną i cukierkową, utrzymaną w brzmieniach zahaczających o Indie. Właśnie ukazała się najnowsza płyta Awolnation „Run”, która zaskakuje w miarę słuchania. Warto dać się zaskoczyć. 


Już w kwietniu nakładem wydawnictwa WAM ukaże się książka „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość” ks. Jana Kaczkowskiego. Pierwszy powód, dla którego warto kupić tę książkę, to osobowość autora. Pomimo ciężkiej wady wzroku i choroby nowotworowej ks. Kaczkowski pozostaje...
[pozostało do przeczytania 21% tekstu]
Dostęp do artykułów: