Kultura

KSIĄŻKA \ Brazylijska furia
Ukazała się najnowsza książka opisująca historię legendy etnicznego metalu, zespół Sepultura. Autor biografii „Sepultura. Brazylijska furia” Jason Korolenko śledzi nie tylko losy zespołu od jego narodzin do czasów współczesnych, ale też pochyla się nad dzieciństwem i młodością założyciela grupy. W książce poza niepublikowanymi dotąd ciekawostkami z życia zespołu zobaczymy też liczne unikatowe fotosy. 

KSIĄŻKA \ Obszerniejszy Rysiek
Wznowienia doczekała się jedyna jak dotąd biografia Ryszarda Riedla, „Rysiek” autorstwa Jana Skaradzińskiego. Drugie wydanie różni się jednak zdecydowanie od pierwszego. Jest prawie dwukrotnie obszerniejsze, a to za sprawą nowych faktów i świadków, do których dotarł autor. W książce znajdziemy też nową porcję niepublikowanych dotąd zdjęć artysty. 

KSIĄŻKA \ Jednostki specjalne
Nakładem wydawnictwa Vesper ukazała się książka Alexandra Stilwella „Siły specjalne w akcji”, pokazująca działalność elitarnych formacji zbrojnych w latach 1991–2011. O większości opisanych w książce operacji dowiadujemy się po raz pierwszy. Związane jest to z tajnym charakterem tych jednostek i ich działań. Przedstawione są m.in. operacje w byłej Jugosławii, Afryce, Iraku i Afganistanie, a także techniki działań takich jednostek jak SAS czy Rangers. 

WYDARZENIE \ Kapelusz w Kamienicy Hipolitów
25 października w Kamienicy Hipolitów w Krakowie odbędzie się impreza „Zmiana czasu i … kapelusza”. W dniu zmiany czasu z letniego na zimowy muzeum zaprezentuje nam obrazy i prezentacje multimedialne z kapeluszem jako motywem przewodnim, symbolizującym wejście w okres jesienno-zimowy. Zobaczymy też pokaz współczesnych nakryć głowy, a dzieci będą mogły zrobić swój własny kapelusz. Wszystko to zwieńczone zostanie monodramem z kapeluszem Ewy van Wees. 


„Zimna wojna”, książka Marcina Groty, uznanego scenarzysty i reżysera teatralnego, zadziwi tej jesieni niejednego...
[pozostało do przeczytania 24% tekstu]
Dostęp do artykułów: