Prokuratura zbada inwigilację prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Doniesienie złożyło Prawo i Sprawiedliwość, gdy na jaw wyszły informacje, że prezydent Lech Kaczyński był inwigilowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która zajmowała się tzw. incydentem gruzińskim.

O skandalu określanym jako większy niż afera Watergate obszernie informowała „Gazeta Polska” w poprzednim numerze.

Ustaliliśmy, że Centrum Antyterrorystyczne (CAT) ABW gromadziło informacje na temat prezydenta Lecha Kaczyńskiego i urzędników jego kancelarii jeszcze w kwietniu 2010 r. Furtką umożliwiającą działania wobec prezydenta Kaczyńskiego było śledztwo dotyczące wycieku opracowanego przez CAT raportu na temat próby zamachu na Lecha Kaczyńskiego. Dokument przedstawił wydarzenia w Gruzji w 2008 r. tak jak chciał Władimir Putin: odpowiedzialnością za próbę zamachu na prezydenta RP obciążono stronę gruzińską.

Według informacji „Gazety Polskiej”, w CAT nieustannie, przez siedem dni w tygodniu, do tej sprawy było oddelegowanych kilku zaufanych pracowników Centrum. To oni gromadzili informacje – także operacyjne – na temat prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego najbliższego otoczenia. Trafiły one później do szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, którego zamiłowanie do gromadzenia poufnych danych jest powszechnie znane. To właśnie Krzysztof Bondaryk pod koniec lat 90. tworzył Krajowe Centrum Informacji Kryminalnej, w którym gromadzono tajne dane (m.in. z operacji SB) dotyczące różnych osób, w tym polityków. Do dziś nie został wyjaśniony udział Krzysztofa Bondaryka w prowokacji przeciwko Włodzimierzowi Cimoszewiczowi w sprawie Anny Jaruckiej. Po nagłośnieniu sprawy w 2005 r. Bondaryk zrezygnował z zasiadania we władzach Platformy Obywatelskiej.

Dziś śmiało można powiedzieć, że śledztwo było jedynie pretekstem do inwigilacji najbliższego otoczenia prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego – zarówno z jego kancelarii, jak i z Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jest to pierwsza ujawniona operacja służb specjalnych prowadzona...
[pozostało do przeczytania 38% tekstu]
Dostęp do artykułów: