„Kanclerz” szykuje się do powrotu

Leszek Miller wraca do wielkiej gry w polityce. Jego partia zwyżkuje w sondażach. Czy zakończy karierę polityczną jako wicepremier lub nawet ponownie premier?

Od kilku lat SLD systematycznie odbudowuje swój elektorat, ciułając 1‒2 proc. rocznie. Ten proces, niemal niezauważalny, gdy pamięta się tylko sondaż poprzedni, a nie obserwuje wieloletnich trendów, postępuje. I choć wydaje się, że dla poparcia SLD istnieje sufit, to jeszcze kilka kolejnych procent może uzbierać. Jeszcze niedawno, gdy poparcie PO sięgało 40 proc., kilkunastoprocentowy elektorat PO zdawał się nie znaczyć wiele. Teraz, gdy PO straciła już znaczną część swoich wyborców, dystans poważnie się zmniejszył. Miller umacnia się słabością Platformy. Przejmuje część rozczarowanych wyborców Tuska, zawiedzionych wielbicieli Palikota i mobilizuje swoich dawnych zwolenników. Na jego korzyść może też działać powiększająca się grupa wyborców niezdecydowanych, którzy prawdopodobnie nie pójdą na wybory. SLD zawsze opierał swój byt na żelaznym elektoracie, który okazjonalnie był powiększany. Miller ufa tej strategii i dlatego zawsze stara się mieć w swojej ofercie coś dla antyklerykałów (ostra krytyka listu biskupów w sprawie gender), tradycyjnych lewicowców (podniesienie płacy minimalnej) i osób zupełnie niezorientowanych (powiedzonka i kalambury). SLD mimo utraty władzy starało się zachowywać wpływy, choćby w TVP – najpierw dzięki PiS, potem PO. Pilnowało struktur lokalnych i samorządów. Teraz to procentuje.
W polityce bardzo rzadko się zdarza, by polityk, który znalazł się na dnie, z tego dna się wydostał i wypromował na nowo partię, którą zgodnie niedawno nazwaliśmy przegraną. Millerowi to się udało. Widział koniec własnej partii, był nawet poza nią ‒ w Samoobronie, jako petent jej lidera Andrzeja Leppera. Wrócił i cierpliwie przez ostatnie lata odbudowywał wpływy. Leszek Miller musi mieć silny charakter, przynajmniej tak się wydaje tym, którzy mu w tej karierze pomagają,...
[pozostało do przeczytania 80% tekstu]
Dostęp do artykułów: