Tomasz Sakiewicz w USA

Na zaproszenie przewodniczącej klubu „GP” w Chicago Agaty Mikołajczyk i przewodniczącego klubu „GP” w Nowym Jorku Janusza Sporka w Stanach Zjednoczonych gościł redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz. Jak zaznaczył przed wyjazdem: „Ta wizyta będzie moim pierwszym spotkaniem z czytelnikami ze Stanów Zjednoczonych. Środowisko polskie w USA od zawsze stanowiło przykład postawy patriotycznej i intensywnie wspierało wszystkie nasze inicjatywy. Dlatego chcę im podziękować. Mam także nadzieję, że uda mi się dotrzeć do nowych czytelników”.

Już w pierwszym spotkaniu na Greenpoincie w Nowym Jorku uczestniczyło ponad 250 osób. „Takich tłumów nie było tu od spotkania z Janem Pietrzakiem” – mówił później Janusz Sporek. W spotkaniu w Filadelfii udział wzięli dr Kazimierz Nowaczyk i dr Wacław Berczyński, obecna była też konsul honorowa Debbie Majka. Rozpoczęto odtańczeniem poloneza, który poprowadził zespół PKM z Filadelfii, a pierwszą parę stanowili Debbie Majka i Tomasz Sakiewicz. Niestety, wcześniej doszło do incydentu –  wydarzenie usiłował zakłócić były poseł PO Zbigniew Chrzanowski.
Wizyta naczelnego „GP” w Bostonie rozpoczęła się otwarciem wystawy poświęconej tragedii nad Smoleńskiem oraz ofiarom Katynia. Zainteresowanie wizytą red. Sakiewicza było tak duże, że trzeba było zorganizować dodatkowe spotkania, np.  w Newark  (New Jersey), w którym uczestniczyło wielu biznesmenów, naukowców oraz członków Partii Republikańskiej polskiego pochodzenia.  Przybyli również przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej z prof. Stanisławem Śliwowskim na czele.

Na wszystkich tych spotkaniach członkowie Polonii prezentowali doskonałą wiedzę o aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce. Najwięcej pytań dotyczyło tragedii nad Smoleńskiem, możliwości przyspieszenia wyborów parlamentarnych i zmiany władzy w Polsce. Nie kryto obaw przed wyborczymi fałszerstwami. Wiele pytań dotyczyło...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: