Posłowie: wznowić postępowanie ws. korupcji w Sądzie Najwyższym

– Posiedzenie zostało odwołane, ponieważ prokurator generalny poprosił o przełożenie posiedzenia. W piśmie do komisji wyjaśnił, że zlecił zbadanie tej sprawy i z wynikami zapozna się do 20 listopada. Po tym terminie będzie mógł spotkać się z posłami i odpowiedzieć na nasze pytania – mówi nam Stanisław Piotrowicz (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Sprawa, którą ma się zająć komisja, jest związana z ujawnieniem przez tygodnik „Gazeta Polska” oraz dziennik „Gazeta Polska Codziennie” szczegółów tajnej operacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego o kryptonimie „Alfa”. Zaczęła się ona w 2008 r. od zawiadomienia złożonego przez biznesmena Józefa Matkowskiego. Sprawa dotyczyła przegranego przez Matkowskiego procesu o zapłatę 17 mln zł na rzecz wspólników. Prawnicy, którzy nawiązali ze sobą kontakt – mec. B. oraz znany warszawski radca prawny Ryszard Kuciński (zmarł w 2011 r.) – zaproponowali Matkowskiemu „załatwienie sprawy”, czyli pozytywne dla niego rozstrzygnięcie przed Sądem Najwyższym skargi kasacyjnej, co miało kosztować 2 mln zł. W trakcie prowadzonej przez CBA operacji zostały zarejestrowane rozmowy z prawnikami, w tym z sędziami, SMS-y oraz korespondencja e-mailowa.

Wśród głównych postaci uczestniczących w procederze był ówczesny sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Bogusław Moraczewski. „Boguś” – jak mawiał o nim Kuciński – zajmował się opracowywaniem skargi kasacyjnej. W tej sprawie sędzia Moraczewski nawiązał kontakt z Henrykiem Pietrzykowskim, przewodniczącym wydziału ds. m.in. kasacji Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

W minionym tygodniu podczas uroczystości Hubertusa, dorocznego święta myśliwych w Spale, próbowaliśmy zapytać Bogusława Moraczewskiego o jego kontakty z Pietrzykowskim i akcję CBA. – Nie odpowiem na żadne z pytań. Po polowaniu wyjaśnię, dlaczego nie chcę wypowiadać się na ten temat – usłyszeliśmy od sędziego. Niestety podczas oficjalnego zakończenia...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: