Zamiast tygrysa dziki kot. Czy koronawirus traci swoją zabójczą moc?

WHO, a także wielu specjalistów na świecie, ciągle ostrzegają przed możliwym nadejściem „drugiej fali” epidemii COVID-19. Tymczasem we Włoszech coraz częściej słyszy się głosy środowiska medycznego i naukowego, że koronawirus złagodniał czy też „stracił na agresywności”.

Fundacja Mario Negri funkcjonuje we Włoszech od 1963 roku. Specjalizuje się w naukach biomedycznych i ma nie tylko włoską, ale i międzynarodową renomę. Od 2018 roku jej dyrektorem jest Giuseppe Remuzzi. To właśnie profesor Remuzzi udzielił włoskiemu dziennikowi „Corriere della Sera” (19.06.20) wywiadu, który dał przyczynek późniejszym, coraz częstszym światowym echom. Wspomnieć też trzeba, że zanim wywiad się ukazał, w Italii coraz częściej pojawiały się głosy lekarzy, którzy twierdzili, że według ich obserwacji koronawirus SARS-CoV-2 stracił na swej zjadliwości. Profesor Remuzzi odniósł się do tej kwestii, ale również nawiązał do generalnej sytuacji epidemiologicznej we Włoszech. Także dla nas są to istotne informacje, zwłaszcza że wieści o liczbie nowych zakażeń w Polsce (wobec sytuacji na Śląsku) służą coraz częściej próbom pokazania, jak to niby u nas jest „źle”. We Włoszech od tygodni spada liczba zakażeń i zgonów, ale też czasem nagle znów wzrasta, aby potem spaść, niekiedy pojawiają się nowe ogniska. Pytanie dziennikarza o „ponowne zamykanie” Lombardii prof. Remuzzi szybko uciął stwierdzeniem: „Na miłość boską!” i dodał, że sytuacja jest inna niż na początku pandemii, a sianie strachu jest nieuprawnione. Potem zaczął wyjaśniać, na czym rzecz polega, koncentrując się nie na liczbach nowych zakażeń, lecz raczej na tym, jakie przypadki ostatnio się trafiają (co właśnie potwierdzają lekarze ze szpitali, mówiący o tym, iż jest o wiele mniej pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby).
 
Te ilości nie są zaraźliwe
Profesor odniósł się do wykorzystania metody PCR, czyli reakcji łańcuchowej polimerazy – co jest podstawą testów przesiewowych...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: