Konfiskata prewencyjna wzbudziła popłoch. Tego przestępcy boją się najbardziej

Nic tak bardzo nie boli przestępców jak odebranie im nieuczciwie zdobytego majątku. Dlatego z takim oporem spotykają się wszelkie regulacje prawne dotyczące konfiskaty. Ostatnio atakowany jest projekt konfiskaty in rem, która jest również nazywana konfiskatą prewencyjną. – Jej wprowadzenie jest wymogiem Unii Europejskiej – mówi nam Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Przestępcy ukrywają swój stan posiadania w krajach, gdzie nie sięgają polskie prawo i umowy międzynarodowe. Wolą pójść do więzienia i odsiedzieć wyrok, niż przyznać, gdzie ukryli swój majątek. Prokuratura i służby od lat walczyły o wprowadzenie w życie przepisów umożliwiających konfiskatę nieuczciwie zdobytego majątku. Kolejni ministrowe sprawiedliwości zapowiadali rozwiązania, które mogłyby umożliwić zabór nielegalnie zdobytych aktywów, jednak niewiele wychodziło z tych zapowiedzi.  Dopiero w 2017 roku zostały wprowadzone przepisy, które realnie umożliwiły konfiskaty. Teraz ma być wprowadzona konfiskata in rem, która wywołuje protesty głównie lewicowych publicystów oraz związanych z nimi środowisk.

Strach przed prawem
„Resort Ziobry przygotował projekt pozwalający konfiskować majątek Polaków, który wcześniej należał do podejrzanego” – alarmowała 11 maja „Gazeta Wyborcza”. „– Może to być ostrze skierowane przeciwko uczciwym przedsiębiorcom. Prawo rekwirowania ich majątków w sytuacji tak dużej uznaniowości przyjętych rozwiązań oraz niesprzyjających warunków zewnętrznych, wynikających z pandemii koronawirusa, może dodatkowo wzmagać niepewność związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej – grzmi w wydanym właśnie apelu Rada Przedsiębiorczości, skupiająca największe polskie organizacje pracodawców (Konfederacja Lewiatan, ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, KIG, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, BCC i Związek Rzemiosła Polskiego)” – czytamy na łamach „GW”.
Tymczasem...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: