Kultura


REKONSTRUKCJA


„Pomorze 39” to tytuł wielkiej rekonstrukcji historycznej, która odbędzie się 9 września w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym. Impreza trwać będzie w godz. 9–16. Na 22 hektarach przedstawiona zostanie widzom historia zajmowania Pomorza przez wojska niemieckie we wrześniu 1939 r. Będzie to jednak nie tylko historia starć zbrojnych, ale też losów ludności cywilnej. Współorganizatorem inscenizacji jest Muzeum II Wojny Światowej oraz Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”. Los Pomorza w 1939 r. zaprezentuje ok. 100 rekonstruktorów ubranych w historyczne mundury i ubrania cywilne. Nie zabraknie też wielu pojazdów wojskowych i broni.

MUSICAL W OPERZE

„My Fair Lady” – tym lekkim musicalem 7 września Opera Nova w Bydgoszczy otwiera nowy sezon. Musical oparty na sztuce George’a Bernarda Shawa „Pigmalion” miał premierą w 1956 r. Autorem muzyki jest Frederick Loewe. Opowiada on o profesorze Higginsie, który zakłada się z kolegą, że z przeciętnej kwiaciarki zrobi damę z wyższych sfer. Biorąc pod uwagę fakt, że akcja dzieje się w XIX-wiecznym Londynie, jest to nie lada sztuka. Ofiarą eksperymentu zostaje Eliza Doolittle. Do szerszej publiczności historia „My Fair Lady” przebiła się za sprawą ekranizacji sztuki w 1964 r. i genialnej gry Audrey Hepburn.

NA CZARNYM LĄDZIE

„Od Sahary do Atlantyku. Kultury Afryki Zachodniej” to tytuł wystawy, którą oglądać można do 26 października w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze, oddział w Ochli. Znajdziemy na niej liczne przedmioty prezentujące kulturę ludów Czarnego Lądu. Będzie można zobaczyć dużą kolekcję masek, broni, narzędzi. Ciekawymi eksponatami są unikalne instrumenty muzyczne, jak hardofon i balatafon. Nie zabraknie też oryginalnych strojów etnicznych i biżuterii. Wystawę wzbogacą liczne fotosy prezentujące pochodzenie eksponatów.

O ZIEMIAŃSTWIE

„Dom” to...
[pozostało do przeczytania 42% tekstu]
Dostęp do artykułów: