Schyłek Trójkowej nadzwyczajnej kasty. Klany, zamknięte pokoje, ustawianie listy

Program III Polskiego Radia od początku powstania był „nadzwyczajną kastą”. Większość zatrudnionych w nim dziennikarzy uważała, że wolno im więcej niż innym, a to, co się stało kilka dni temu, jest właśnie pokłosiem takiego podejścia. Teraz ten program może się całkowicie zmienić. – To jest taki moment, w którym jedna Trójka się skończyła i stoi w porcie. Nowa Trójka może skorzystać z tego, co się stało – powinna otworzyć drzwi i stać się czymś zupełnie nowym, innym – mówi Krzysztof Skowroński, były dyrektor Programu III Polskiego Radia.

Awantura, której byliśmy świadkami w związku z „Listą Przebojów Trójki”, prędzej czy później i tak by się wydarzyła, bez względu na powód i okoliczności – uważają moi rozmówcy. Trójkowy klan poczuł się zagrożony, gdy ich programy zaczęły tracić słuchalność, co pokazywały branżowe badania. Zamiast to zmienić i poszukać nowych pomysłów, „klan” zaczął wymyślać kompletnie fantastyczne teorie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
– Obecna sytuacja jest wynikiem kapitulacji, zaniechań, kunktatorstwa i tchórzostwa poprzednich władz radia. Kto uważa, że zamiast wprowadzać zmiany, dogada się ze starymi kadrami wywodzącymi się z PRL, ten musi przegrać. Obecne kierownictwo Polskiego Radia jest pierwszym, które nie uległo szantażowi ze strony ekipy Trójki. Stąd ten cały konflikt – mówi dr Jerzy Targalski, wiceprezes Polskiego Radia w latach 2006–2009.

Mechanizmy
Żeby zrozumieć to, co się teraz wydarzyło, należy cofnąć się do 2005 roku, gdy prezydentem RP został prof. Lech Kaczyński, a wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Większość pracowników Trójki była niemalże w żałobie – liczyła na wygraną Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej, a nie „pisiorów”, jak nazywano PiS. Gdy prezesem Polskiego Radia w czerwcu 2006 roku został Krzysztof Czabański, a jego zastępcą dr Jerzy Targalski, w Trójce zapanowała histeria.
– Trzeba pamiętać, że radio było...
[pozostało do przeczytania 85% tekstu]
Dostęp do artykułów: