Przedsiębiorcy potiomkinowscy i bezdomni biznesmeni. Jak stołeczny ratusz doprowadził do ulicznych burd

Fot. Tomasz Hamrat / Gazeta PolskaFot. Tomasz Hamrat / Gazeta Polska
Stowarzyszenie Partnerstwo Przedsiębiorców, którego istnienie ma być dowodem, że organizatorzy antyrządowych manifestacji są reprezentatywni dla środowiska przedsiębiorców, zostało zarejestrowane… 7 maja 2020 roku, czyli dzień przed pierwszą demonstracją, podczas której doszło do starć z policją – ustaliła „Gazeta Polska”. Zamiast przedsiębiorców na manifestacjach widzimy głównie działaczy PO, aktywistów LGBT oraz Konfederacji, a także zbieraninę zwolenników rozmaitych teorii spiskowych. Do awantur przyczynił się zaś stołeczny ratusz, który formalnie nie wydał decyzji o oczywistym w czasie epidemii zakazie zgromadzeń. A gdy doszło  do zatrzymań, okazało się, że 70 proc. „przedsiębiorców” nie prowadziło nigdy działalności gospodarczej.

Organizatorzy protestów prawdopodobnie od początku zdawali sobie sprawę, że największe organizacje pracodawców nie będą identyfikować się z kimś, kto dotąd nie był znany z obrony ich interesów. Z tego powodu niewielka grupa osób przedstawiająca się jako przedsiębiorcy, od dawna wspierająca wszystkie antyrządowe akcje, postanowiła założyć własne stowarzyszenie, które w założeniu ma reprezentować interesy firm.

Pseudoprzedsiębiorcy i organizacja znikąd
Jak ustaliliśmy, Stowarzyszenie Partnerstwo Przedsiębiorców zostało zarejestrowane 7 maja 2020 roku, czyli dzień przed pierwszą demonstracją, podczas której doszło do starć z policją. Jednak akcję mobilizowania różnych przeciwników PiS aktywiści związani ze stowarzyszeniem rozpoczęli w internecie już pod koniec marca, chcąc zbudować środowisko, które w założeniu miało zaprotestować w czasie, w którym pierwotnie miały odbyć się wybory prezydenckie. 
Osoby związane ze stowarzyszeniem zorganizowały jedno ze zgromadzeń, które odbyło się w Warszawie 16 maja, podczas którego doszło do zamieszek. Manifestacja tego środowiska nosiła nazwę „Ogólnopolski Strajk Generalny”, a pierwszym i najważniejszym postulatem aktywistów jest,...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: