Wszystkie problemy Rafała Trzaskowskiego. Sprawa Artura W. i rzekome 150 tys. zł od lobbysty

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim od roku sprawdza, czy prezydent Warszawy dopuścił się korupcji. To efekt zawiadomienia złożonego przez byłego współpracownika Donalda Tuska.
 
Platforma Obywatelska zdecydowała się na zmianę swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Notującą coraz niższe poparcie Małgorzatę Kidawę-Błońską zastąpił 48-letni Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Kampania wyborcza może okazać się dla niego bardzo trudna. Do dziś wątpliwości budzą jego relacje z Arturem W., byłym burmistrzem stołecznej dzielnicy Włochy podejrzanym o korupcję, oraz niektórymi osobami pojawiającymi się w śledztwie dotyczącym warszawskiej afery reprywatyzacyjnej. Tym bardziej że niektóre z tych osób w dalszym ciągu zajmują istotne stanowiska w miejskim samorządzie. Oprócz tego prokuratura przynajmniej w dwóch śledztwach przygląda się też samemu Trzaskowskiemu. W ramach postępowania Prokuratury Regionalnej w Warszawie badane są jego działania w związku z awarią oczyszczalni ścieków „Czajka” (doszło do niej pod koniec sierpnia 2019 roku). Jednak dużo poważniejszym problemem dla Trzaskowskiego może okazać się śledztwo Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, która sprawdza nie tylko, czy doszło do nielegalnego finansowania jego kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, ale również… wątek rzekomej korupcji. Zawiadomienie w tej sprawie złożył były współpracownik Donalda Tuska i Aleksandra Grada.
 
Kolega Artur W.
29 października 2019 roku agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Artura W., burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy, wpływowego lokalnego polityka Platformy Obywatelskiej. Chwilę wcześniej przyjął 200 tys. zł łapówki od tureckiego biznesmena Sabriego B. za pomoc w uzyskaniu pozytywnych dla jego firmy decyzji. Obydwaj, po postawieniu zarzutów przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, znaleźli się w areszcie. Śledczy – jak ujawniła „GP” już miesiąc po...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: