Jak działa polska cybertarcza. Ponad 2,5 tysiąca incydentów w sieci w I kwartale 2020 roku

W okresie epidemii koronawirusa wzrosła liczba cyberoszustw i ataków hakerskich na strategiczne, wojskowe systemy informatyczne – ustaliła „Gazeta Polska”.
 
Cyberbezpieczeństwo to dziś jeden z priorytetów nie tylko rządu, ale również prywatnych instytucji, dużych koncernów czy firm z każdej niemal branży. Z najświeższych danych zespołu CERT Polska wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku najbardziej zagrożone atakami cyberprzestępców były podmioty z branży finansowej, bankowej oraz media. W sumie od stycznia do marca niespełna połowa z ponad 2,5 tys. zanotowanych incydentów dotyczyła właśnie tych trzech sektorów. Były to głównie ataki phishingowe (wyłudzanie danych, haseł). Z ustaleń „GP” wynika, że ich liczba zaczęła rosnąć w czasie epidemii koronawirusa. W tym okresie coraz częściej zaczęły być atakowane także systemy informatyczne polskiej armii. – W czasach pandemii wysiłki atakujących zostały w znacznym stopniu zintensyfikowane – mówi „GP” płk Grzegorz Wielosz z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), odpowiedzialnego za ochronę strategicznych sieci. Ofiarą jednego z takich hakerskich ataków padła strona warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej (ASzWoj). „GP” przyjrzała się bliżej tej sprawie.

Rosyjskie cyberataki
22 kwietnia na stronie internetowej ASzWoj ukazał się list komendanta uczelni gen. Ryszarda Parafianowicza do dowódców i żołnierzy, zawierający ostrą krytykę pod adresem NATO oraz Stanów Zjednoczonych. Szybko okazało się, że to wynik ataku hakerskiego. Sprawę wyjaśnia mazowiecki oddział Żandarmerii Wojskowej. Płk Wielgosz przekonuje, że skutki ataku na stronę ASzWoj udało się szybko ograniczyć. – Warto podkreślić, że zaatakowany serwis był hostowany poza infrastrukturą resortu obrony narodowej, a powyższy incydent nie miał wpływu na funkcjonowanie resortowych systemów teleinformatycznych oraz przetwarzanych w nich danych – stwierdził i dodał, że to jedyny tego typu...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: