Szaleństwo liczb (cz. 2). Z wizytą we włoskiej Obronie Cywilnej

Komunikaty. Liczby. Krzywe epidemiczne. „Zarażonych” – tyle tysięcy, „nowych przypadków” – tyle, „testów” – tyle na dobę… Z jednej strony rządy państw, komitety, ministerstwa, wirusolodzy, epidemiolodzy. Z drugiej obywatele, którzy z dnia na dzień dowiadują się, że mają trzymać dystans, nie zakładać masek, zakładać maski, nie chodzić do lasu, chodzić do lasu, nie jechać do hotelu, jechać do hotelu... Jak się w tym połapać? Kluczem jest prawidłowa komunikacja między władzą a zwykłymi ludźmi.
 
W Polsce komunikacja odbywa się za pomocą konferencji prasowych premiera, rządu, ministrów odpowiedzialnych za różne resorty, z których najczęściej, co oczywiste, widzimy ministra zdrowia, prof. Szumowskiego. Codziennie są podawane komunikaty – o liczbie nowych zarażeń, o osobach hospitalizowanych czy tych, które wyzdrowiały. Gdy premier Morawiecki mówił o przejściu do etapu drugiego i powolnym otwieraniu różnych rodzajów działalności, to wspomniał o dobrych danych, które na to pozwalają: większej liczbie osób, które wyzdrowiały, w stosunku do nowych zarażeń.
 
System walki z koronawirusem
Bardzo ciekawie wygląda proces komunikacji ze społeczeństwem we Włoszech. Swoistym fenomenem stały się na Półwyspie Apenińskim konferencje Obrony Cywilnej i jej szefa Angela Borellego – które przez pierwsze miesiące pandemii były codziennym punktem odniesienia dla sytuacji w Italii, ogniskując uwagę mediów i obywateli. Każda taka konferencja była i jest nadal (obecnie tylko dwa razy w tygodniu) transmitowana przez kanały włoskiej telewizji publicznej. Na każdą Borelli zapraszał przedstawicieli świata nauki – epidemiologów, wirusologów, specjalistów chorób zakaźnych, którzy do liczb i statystyk dodawali komentarze, wyjaśnienia oraz udzielali odpowiedzi na pytania dziennikarzy.
Zanim do tego przejdziemy, warto wspomnieć, że system walki z koronawirusem w Italii jest  zbudowany na kilku różnych poziomach. Pierwszym jest poziom...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: