To będą inny świat i inna Europa. Jak epidemia koronawirusa wpłynie na światową gospodarkę

W wyniku kryzysu ekonomicznego związanego z pandemią zmieni się cała światowa gospodarka. Wielkie centra finansowe zostaną w pewnym stopniu zastąpione siecią internetową i firmami rodzinnymi powiązanymi mocno ze sobą siecią kooperacji. Gospodarka cofnie się do państw oraz rodzin i jednocześnie rozwinie w internecie. Paradoksalnie będzie to kolejny kryzys, na którym ostatecznie zyska Polska, skracając dystans do najbogatszych państw UE. Unia albo się zmieni, albo zniknie. 

Gdyby pandemia skończyła się z końcem marca, Polska nie odnotowałaby nawet wzrostu bezrobocia. Wzrost PKB spadłby prawdopodobnie do 2 proc., a zadłużenie budżetu byłoby w granicach tego z poprzednich lat. Gorzej działoby się ze światową gospodarką, która oberwała w wyniku zerwania międzynarodowych powiązań.

Nowy światowy ład ekonomiczny
Już w marcu recesja na świecie była nieunikniona. Strefa euro miała złe rokowania jeszcze przed zarazą – wzrost niewiele ponad zero. W Europę uderzył brexit, kończył się też trwający 12 lat cykl wzrostu po poprzednim kryzysie. Pojawienie się tak gwałtownego zjawiska jak pandemia wraz z masową izolacją ludzi było gwoździem do trumny europejskiej gospodarki. Pod koniec kwietnia opublikowano prognozy mówiące o 5–10-proc. spadku PKB w UE. 
Rokowania międzynarodowych agencji co do Polski są na razie łagodniejsze. Od minus czterech do nawet plus jednego. Po kwietniu symulacje co do wzrostu bezrobocia w Polsce są dużo gorsze. Może ono wynieść nawet ponad 1,5 mln osób – pod koniec roku. To daje według obowiązujących statystyk około 10 proc. zatrudnionych. Programy rządowe, według premiera Mateusza Morawieckiego, już uratowały około 1,5 mln miejsc pracy. Jeżeli te szacunki są prawidłowe, rząd złagodził skutki kryzysu o połowę tego, co mogłoby nas czekać, gdyby nic nie zrobił. Polska traci dziennie na kwarantannie kilka miliardów złotych – w zależności od różnych szacunków od 2 do 8 mld zł. 
Jeżeli...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: