Pół miliarda na nowoczesne terapie. „Oczko w głowie” ministra zdrowia

Po roku istnienia Agencja Badań Medycznych finansuje już ponad 30 projektów innowacyjnych metod leczenia w dziedzinie onkologii, kardiologii i chorób rzadkich. W kilku przypadkach celem jest znalezienie skutecznej metody na zwalczenie epidemii COVID-19.
 
To jeden z autorskich pomysłów ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Działająca od ponad roku Agencja Badań Medycznych (ABM) ma finansować niekomercyjne badania medyczne z zastosowaniem innowacyjnych metod leczenia. Pierwszy konkurs w tym zakresie instytucja, kierowana przez dr. n. med. Radosława Sierpińskiego, rozstrzygnęła w marcu. Wówczas 28 projektów otrzymało dofinansowanie w wysokości w sumie ponad 460 mln zł. Są to badania głównie z zakresu onkologii, kardiologii i chorób rzadkich. – To realne wsparcie dla pacjentów, którzy będą uczestniczyli w badaniach klinicznych – mówi „GP” dr Sierpiński. Dodatkowo ABM uruchomiło też specjalny program finansujący projekty badawcze związane z walką z koronawirusem. W sumie na ten cel ma być przeznaczonych 50 mln zł. – Dofinansowanie uzyskało już kilka bardzo obiecujących projektów – ocenia prezes ABM. „Gazeta Polska” przyjrzała się, nad czym pracują polscy naukowcy.
 
Innowacyjne leczenie dzieci z ostrą białaczką
Od początku istnienia do Agencji wpływają dziesiątki wniosków od naukowców szukających finansowania dla swoich projektów badawczych. Do pierwszego konkursu zakwalifikowano 78 wniosków, opiewających w sumie na 1,5 mld zł. Po kilku miesiącach weryfikacji wybrano 28 najlepszych projektów. Na ich realizację Agencja Badań Medycznych przyznała w sumie 463 mln zł. Jednym z najbardziej obiecujących jest projekt realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi, koordynowany przez prof. Wojciecha Młynarskiego. Jego celem jest ułatwienie dostępu do innowacyjnych terapii dla dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną. Agencja wiąże duże nadzieje również z innym projektem łódzkiego UM, koordynowanym przez prof....
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: