Duszpasterze „Muminków”

W 2003 r. został wybrany na duszpasterza krajowego całego ruchu, co zatwierdził Episkopat Polski. Równocześnie był też kapelanem innych środowisk, w tym wspólnot „Arki”, w których osoby niepełnosprawne mieszkają na stałe. Posiadał również inny szczególny charyzmat, pozwalający mu docierać do osób, które określa się jako „niepełnosprawne duchowo”. Miał czas dla ludzi wątpiących i poszukujących albo po prostu pogubionych na drogach swojego życia. Wielu z nich zbliżył do Jezusa. Dziesięć lat temu okazało się, że jest dotknięty chorobą nowotworową. Walczył z nią bardzo dzielnie. Musiał jednak zrezygnować z posługi duszpasterza krajowego, ale pełniąc funkcję zastępcy mistrza zakonnego nowicjatu w Pawlikowicach k. Wieliczki, nadal miał kontakt z osobami niepełnosprawnymi.

W tym roku ogólnopolska kapituła przyznała mu Medal św. Brata Alberta. Miał go odebrać 12 marca br. w czasie Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Bardzo cieszył się z tego honorowego wyróżnienia, ale kilka godzin przed uroczystością nastąpił gwałtowny nawrót choroby. Medal odebrali za niego generał michalitów ks. Kazimierz Radzik oraz jego siostra i jeden z podopiecznych na wózku inwalidzkim. Zmarł w 53. roku życia i 25. roku kapłaństwa. Pochowany został przy kościele w Górsku k. Toruniu, niedaleko miejsca, gdzie prawie 30 lat temu porwano bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. W pogrzebie uczestniczyły delegacje z całej Polski.
Kilkanaście dni później, 22 sierpnia, w wypadku na obwodnicy Krakowa ciężkie obrażenia odniósł ks. Tadeusz Kiersztyn. W jego samochód uderzył TIR. Zmarł po czterech godzinach. Tak jak ks. Balewski był on przez wiele lat kapelanem wspólnot „Wiara i Światło”. Był także propagatorem objawień Rozalii Celakównej i intronizacji Chrystusa Króla oraz organizatorem domu rekolekcyjnego w podkrakowskich Szczyglicach.

Urodził się w Rabce. W 1971 r., w wieku 26 lat, wstąpił do jezuitów. W 1979 r. przyjął święcenia...
[pozostało do przeczytania 31% tekstu]
Dostęp do artykułów: