Strategiczny projekt ministra Szumowskiego. Jak zagraniczne koncerny zarabiają miliardy na osoczu

Polska od kilkunastu lat wydaje na leki osoczopochodne nawet 500 mln zł rocznie. Ministerstwo Zdrowia chce wreszcie to zmienić. Koncepcja, która trafiła już do Kancelarii Premiera, zakłada wybudowanie własnej fabryki frakcjonowania osocza – ustaliła „Gazeta Polska”.
 
To ma być strategiczna dla Polski inwestycja. Ministerstwo Zdrowia, kierowane przez Łukasza Szumowskiego, chce uruchomić nad Wisłą fabrykę produkującą leki osoczopochodne niezbędne w leczeniu ciężkich schorzeń, takich jak zaburzenia krzepnięcia krwi czy niewydolność układu odpornościowego. Z ustaleń „GP” wynika, że projekt w tej sprawie trafił już do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). – Nasze rekomendacje dotyczące koncepcji frakcjonowania osocza wymagają szeregu zmian legislacyjnych oraz uzgodnień na poziomie rządu – przyznaje w rozmowie z „GP” Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia. „GP” ustaliła, że projekt ten od początku jest prowadzony w trybie tajnym. Tak wysoka klauzula to rzadkość w przypadku resortu zdrowia. Została jednak nadana ze względu na istotne znaczenie projektu dla interesu RP. Dlaczego? Polska od lat sprzedaje nadwyżki osocza zagranicznym koncernom farmaceutycznym, jednocześnie płacąc kilkakrotnie więcej, kupuje od nich leki osoczopochodne. W ten sposób Skarb Państwa wydał już miliardy złotych.
Resort zdrowia szacuje, że średnio to około 500 mln zł rocznie. – Chcemy przejść wreszcie na samowystarczalność – zapowiada wiceminister Gadomski.
 
Osocze zdrożało o 20 proc.
1,3 mln jednostek – tyle osocza (tzw. plazmy, czyli głównego, płynnego składnika krwi, zawierającego płytki krwi, krwinki białe i czerwone oraz czynnik krzepnięcia) od honorowych krwiodawców uzyskują rocznie Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK).
Z tego 22 proc. – jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia – jest obecnie wykorzystywane klinicznie, m.in. do przetoczeń. – Zważywszy na niedobory tego surowca na rynku...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: