Praworządność ważniejsza od zarazy. Komisja Europejska nie zapomina o Polsce

Choć odpowiedź instytucji europejskich na pandemię koronawirusa pozostawia wiele do życzenia, urzędnicy Komisji Europejskiej z Verą Jourovą na czele znaleźli czas, by pouczać Polskę w kwestii praworządności i tego, jak radzimy sobie z pandemią. 
 
Ktoś w nastroju do żartów mógłby powiedzieć, że gdyby nie kolejne naciski i wypowiedzi grillujące Polskę, to wielu Europejczyków mogłoby się zastanawiać, czy instytucje europejskie w ogóle jeszcze działają podczas pandemii koronawirusa. Mniej śmieszne jest już to, że Bruksela wydaje się być otoczoną fosą i grubym murem ideologicznego zacietrzewienia i monotonnych formułek, które kompletnie się nie zmieniają, niezależnie od wszystkiego, co dzieje się na zewnątrz. Pesymistyczny wniosek jest taki: skoro pandemia i związany z nią potężny kryzys nie zmieniły podejścia, a nawet retoryki unijnego centrum, to trudno się spodziewać, by zmieniły je jakiekolwiek działania czy chęć dialogu ze strony polskiego rządu.
 
Demokracja i koronawirus
„Koronawirus musi zostać zabity, ale demokracja musi przeżyć” – ten cytat z wywiadu dla Politico komisarz i wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej obiegł wszystkie media w Polsce. Artykuł z wypowiedziami Jourovej pojawił się na portalu 10 kwietnia. Dwa dni wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiesił działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Według TSUE, dalsze działanie Izby mogłoby powodować „niemożliwe do naprawienia szkody” dla polskich sędziów i spowodować ich zastraszanie przy wydawaniu konkretnych decyzji. 9 kwietnia opublikowano list grupy profesorów z różnych krajów, zorganizowanej przez znanego z niechęci do obecnej władzy prof. Wojciecha Sadurskiego, którzy wzywali Ursulę Von der Leyen do zdecydowanych działań przeciwko Polsce. „Autokraci zawsze działają szybko, żeby postawić Komisję przed faktami dokonanymi, takimi jak powoływanie osób udających sędziów i instytucji udających niezależne organy państwa...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: