Polonia Semper Fidelis w czasach koronawirusa. Tysiące transmisji mszy w całej Polsce

„We Francji cisza dzwoni w uszach, mszy świętych w kościołach nie ma… Dzięki Wam mogłam modlić się śpiewem Gorzkich Żali”. „Bogu dzięki, uczestniczyłam w Mszy Świętej na Jasnej Górze. Popłakałam się ze szczęścia. W Montrealu od dwóch tygodni cisza”. „Diecezja Rottenburg-Stuttgart odwołała wszystkie publiczne Msze święte do 19 kwietnia… Dziękuje Ci, Boże, za tych ludzi, którzy tak cudownie wykorzystują technikę”. Trudno nie wzruszyć się, czytając wpisy Polaków z całego świata na stronie msze-online.net, która odsyła do tysięcy transmisji na żywo z polskich nabożeństw. „Polonia Semper Fidelis” – aktualność tego hasła Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego zademonstrowały po wybuchu epidemii miliony Polaków pod każdą szerokością geograficzną. W pierwszą niedzielę po wprowadzeniu obostrzeń, tylko w telewizjach, nie licząc internetu, mszę obejrzało około 5 milionów Polaków.

Warto przypomnieć, że w Sierpniu 1980 postulat transmisji mszy w radiu był jednym z tych, które władza zgodziła się zrealizować w ramach Porozumień Sierpniowych. To było coś nieprawdopodobnego w komunistycznym ustroju. Pierwszych mszy z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie wysłuchało… 16 mln ludzi. Msza wróciła do Polskiego Radia po 31 latach banicji. Zniknęła z anteny w pierwszych tygodniach stanu wojennego, ale na krótko. Nawet Jaruzelski obawiał się tak demonstracyjnie okazywać wrogość wierzącym Polakom.

Pierwsza niedziela – tylko w telewizjach 5 mln oglądalności
Po wybuchu epidemii Telewizja Republika wprowadziła do ramówki codzienne msze święte o 7 rano. Codziennie o 15 transmitowana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, w piątki o 17.30 Droga Krzyżowa, a w niedzielę o 17.30 Gorzkie Żale. Jak mówi Dorota Kania, szefowa stacji, transmisje te należą teraz do najchętniej oglądanych obok programów informacyjnych.
Twarde liczby pokazują, że Polacy błyskawicznie zareagowali na apel Episkopatu, by uczestniczyć w transmisjach mszy...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: