Dodatkowa mobilizacja i rozterki polskiej kadry. Koronawirus (nie) wygrał ze sportem

Przesunięcie o rok terminu Igrzysk Olimpijskich w Tokio to wyzwanie dla członków polskiej kadry olimpijskiej. – Mamy obecnie najsilniejszą reprezentację od lat – mówi „GP” Witold Bańka, były minister sportu.
 
Za niespełna cztery miesiące, 24 lipca, miały się rozpocząć 32. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Tak się jednak nie stanie. Z powodu epidemii koronawirusa Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) podjął precedensową w historii decyzję, przekładając termin tych największych i najbardziej prestiżowych na świecie zawodów sportowych na przyszły rok (najprawdopodobniej przełom lipca i sierpnia 2021 roku). Zmiana terminu Igrzysk to bardzo poważny problem nie tylko dla organizatorów, ale przede wszystkim dla około 11 tysięcy sportowców, dla których często jest to najważniejsza impreza w życiu. Według Witolda Bańki, byłego ministra sportu, obecnie przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej, decyzja ta jest szczególnie bolesna dla polskich sportowców. – Mamy obecnie najsilniejszą reprezentację w ostatnich latach. Liczyliśmy więc, że będą to dla Polski najlepsze Igrzyska Olimpijskie od czasów Atlanty [1996 – przyp. red.]. Tymczasem, jak widać, plany zweryfikowało życie. Liczę jednak, że sukcesów nie zabraknie – podkreśla w rozmowie z „Gazetą Polską”. Co więc faktycznie dla polskich olimpijczyków oznacza przesunięcie terminu Igrzysk?
 
Spadek motywacji
W polskiej kadrze nie brakuje doświadczonych sportowców. Dla niektórych występ w Tokio miał być zwieńczeniem kariery i ostatnim występem przed odejściem z zawodowego sportu. Wielu z nich było wymienianych jako kandydaci do medali. Jednym z nich jest niewątpliwie dwukrotny srebrny medalista olimpijski w rzucie dyskiem, Piotr Małachowski, który w czerwcu skończy 37 lat. „Trenuję do Igrzysk Olimpijskich 2021 Tokio” – zapowiedział w TVP Sport tuż po decyzji MKOl. Jednocześnie poinformował, że zamierza poddać się zabiegowi „czyszczenia prawego kolana”....
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: