Czy globalizacja umrze na koronawirusa. Jak pandemia zmieni świat

Znikające granice, obniżanie kosztów, produkcja w najdalszych zakątkach świata, maksymalizacja zysków i wolny globalny handel – wszystkie te dobrodziejstwa, wieszczone przez proroków globalizacji, za sprawą pandemii zamieniają się w zagrożenia, na które patrzymy coraz bardziej podejrzliwie.
 
Obywatele świata, nomadzi płynnie przemieszczający się po ujednoliconym kosmopolis, bezpaństwowcy korzystający ze swoich umiejętności w gospodarce opartej na wiedzy, budzący się w Szanghaju, jedzący kolację w Paryżu, by następnego dnia być już w Nowym Jorku. Dla proroków globalizacji, takich jak autor sławnej książki „Świat jest płaski” Thomas Friedman, żyjący takim życiem byli nadludźmi nowego świata, pionierami ery ujednolicenia, zanikających granic i dobrobytu. Jednak nagle globalna pandemia uświadomiła wszystkim, że przestrzeń znowu ma znaczenie, a kosmopolityczni nomadzi, przemieszczając się z miejsca na miejsce, mogą przenosić nie tylko swoje eksperckie umiejętności, ale także choroby. Solidny system, zaprojektowany dla maksymalizacji zysków i minimalizacji kosztów, pokazał też swoją piętę achillesową. Właściwie wszystko, co czyniło go tak efektywnym z punktu widzenia gospodarki, uczyniło go niezwykle kruchym, gdy trzeba było stawić czoło pandemii.
 
Co kryje się pod maską
Z punktu widzenia przeciętnego człowieka żyjącego we współczesnym świecie, globalizacja jest jak silnik w nowoczesnym samochodzie. Nikt z nas właściwie nie wie, na jakich zasadach działa, nikt nie zagląda pod maskę, dopóki auto jedzie. Dopiero gdy wybuchła pandemia, zaczęliśmy się zastanawiać, co dzieje się na lotnisku, które znajduje się w każdym większym mieście. Ile razy dziennie ląduje na nim ktoś z rejonu świata, gdzie szaleje wirus? Czy jest w jakikolwiek sposób kontrolowany? Właściwie z dnia na dzień zagraniczne wakacje z symbolu życiowego sukcesu i wysokiego społecznego statusu zamieniły się w przykład nieodpowiedzialności i źródło...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: