Wojsko na pomoc obywatelom. Walka z COVID-19 w USA

Koronawirus dotarł w każdy zakątek świata. Drastyczny wzrost zachorowań notuje się nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych. Władze wprowadzają nadzwyczajne środki ostrożności, a wojsko wysyła do pomocy okręty szpitalne. Za Oceanem w walkę z koronawirusem zaangażowana jest także Gwardia Narodowa.
 
Pod względem liczby zarażeń najgorsza sytuacja panuje w Nowym Jorku. Połowa wszystkich zdiagnozowanych w USA przypadków dotyczy właśnie tego stanu. Z najnowszych statystyk przed oddaniem tego numeru „GP” do druku wynikało, że w Nowym Jorku zarażonych jest blisko 40 tys. osób. Gubernator Andrew Cuomo ostrzegł, że liczba zarażonych podwaja się tam co 2–3 dni. Bardzo prawdopodobne więc, że w momencie, gdy czytacie Państwo ten tekst, zarażonych nowojorczyków może być grubo ponad sto tysięcy. W miejscowych szpitalach zaczęło brakować sprzętu i miejsc. „W ciągu najbliższych 2–3 tygodni Nowy Jork będzie potrzebował 140 tys. łóżek szpitalnych” – alarmował w poprzednim tygodniu Cuomo. Wcześniej szacowano, że do początku maja będzie to maksymalnie 110 tys. łóżek. Podobnie jest z respiratorami. Zapotrzebowanie wielokrotnie przewyższa liczbę dostępnego sprzętu.
 
Trump wysyła okręty
Zła sytuacja utrzymuje się w wielu regionach USA, jednak to właśnie Nowy Jork stał się symbolem amerykańskiej walki z Covid-19. W obliczu nadzwyczajnej sytuacji prezydent Donald Trump zdecydował o wysłaniu tam specjalnego okrętu szpitalnego, który ma wspomóc i odciążyć działania lekarzy walczących z epidemią. Do Nowego Jorku oddelegowano okręt USNS „Comfort”. Jest to jedna z dwóch jednostek typu Mercy (drugi z okrętów, USNS „Mercy”, wypłynął z portu w San Diego w stronę Los Angeles). Okręty zbudowano w latach 70. XX wieku jako zbiornikowce, jednak już dekadę później przebudowano je na tzw. pływające szpitale. Docelowo miały służyć żołnierzom US Army biorącym udział w operacjach wojskowych, ale w obliczu tak wielkiego kryzysu...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: