Druk 3D w walce z koronawirusem. Środki ochrony osobistej (i nie tylko) prosto z drukarki

Pandemia koronawirusa dosłownie zatyka systemy ochrony zdrowia w wielu państwach na całym świecie. Służbom brakuje maseczek ochronnych, gogli, rękawiczek jednorazowych itp. Niespodziewanie z pomocą przyszły firmy specjalizujące się w druku 3D, które dostarczają do szpitali m.in. jednorazowe elementy niezbędne do funkcjonowania respiratorów.

Politycy, przedstawiciele świata nauki, a przede wszystkim lekarze i ratownicy medyczni nieustannie starają się powstrzymać zagrożenie wynikające z rozprzestrzeniającego się konornawirusa. Liczba pacjentów z potwierdzonym COVID-19 na świecie już w zeszłym tygodniu przekroczyła 210 tys. Eksperci ostrzegają, że minie jeszcze co najmniej kilka tygodni, zanim w Europie sytuacja zacznie powoli wracać do normalności. Oczywiście o ile sami będziemy zapobiegali dalszej transmisji koronawirusa, m.in. przez przestrzeganie kwarantanny i ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Już teraz w wielu krajach służby zdrowia zostały sparaliżowane przez liczbę osób wymagających hospitalizacji w jednym czasie. Przykładem są Włochy, gdzie w placówkach medycznych brakuje rękawiczek jednorazowych, maseczek ochronnych, gogli oraz wielu innych środków jednorazowego użytku.

Co ciekawe, w tych trudnych chwilach z pomocą przyszły firmy specjalizujące się w technologiach druku 3D. Włoskie przedsiębiorstwa za darmo drukują na swoich maszynach m.in. jednorazowe elementy niezbędne do funkcjonowania np. respiratorów. To te maszyny wspomagają oddychanie u osób, które najciężej przechodzą chorobę.

Co ciekawe, w chińskiej miejscowości Xianning, dzięki ogromnym drukarkom 3D, stanęło kilkadziesiąt izolatek o rozmiarach średniej wielkości pokoju (około 10 metrów kwadratowych), w których osoby zarażone odbywały kwarantannę. Ponadto firmy z Państwa Środka za pomocą technologii 3D wytwarzają także ramki do gogli ochronnych dla personelu szpitalnego.

Jednak to niejedyny przykład zastosowania nowych technologii...
[pozostało do przeczytania 6% tekstu]
Dostęp do artykułów: