Fotowoltaiczne szyby made in Poland. Minielektrownie ukryte w naszych oknach

Przyszłość energetyki bez wątpienia będzie opierała się głównie na odnawialnych źródłach. Odpowiadając na te wyzwania, inżynierowie nieustannie opracowują nowe urządzenia do produkcji zielonej energii. Niezwykle interesujący projekt zaprezentowała ostatnio jedna z polskich firm, która stworzyła przezroczyste szyby okienne… wytwarzające prąd.

Naukowcy i inżynierowie z całego świata prześcigają się w pomysłach, jak w perspektywie kilkudziesięciu lat uniezależnić się od energii wytwarzanej z paliw kopalnianych i zamienić ją na tę ekologiczną, produkowaną z odnawialnych źródeł. Turbiny wiatrowe, elektrownie wodne, panele słoneczne… A teraz pojawiły się również szyby fotowoltaiczne, nadające się do montażu zarówno w domach, jak i samochodach. Co ciekawe, pomysłodawcami tego projektu są Polacy, a konkretnie firma ML System z małej miejscowości na Podkarpaciu. Jej inżynierowie stworzyli szkło z powłoką na bazie kropek kwantowych. Swobodnie przepuszcza ono światło, natomiast promieniowanie IR i UV emitowane przez słońce zamienia w energię elektryczną. Upraszczając, wszystko, co niekorzystne dla ludzi, zamieniane jest w prąd.

„Kropki kwantowe absorbują więcej i w szerszym zakresie aniżeli najbardziej popularny półprzewodnik w fotowoltaice, czyli krzem. Nie tracą też sprawności z upływem czasu i są odporne na warunki atmosferyczne” – czytamy na stronie firmy ML System.

Ponadto niewielkie znaczenie ma kąt padania światła, gdyż kropki kwantowe sprawdzają się w pionowych elewacjach równie dobrze co panele fotowoltaiczne na dachach budynków. Oznacza to, że prądotwórcze szyby można z powodzeniem instalować także w pojazdach zarówno osobowych, jak i tych do transportu miejskiego i międzymiastowego. 

Warto zaznaczyć, że wynalazek polskich inżynierów wzbudził ogromne zainteresowanie na gali konkursu Polski Produkt Przyszłości, która odbyła się 3 marca w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Fotowoltaicznej...
[pozostało do przeczytania 3% tekstu]
Dostęp do artykułów: