ABW i miliardy w cieniu walki z koronowirusem. Giełdowe transakcje pod lupą służb

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdza, czy ostatnie lawinowe spadki na giełdzie są wykorzystywane do osłabienia strategicznych dla bezpieczeństwa RP przedsiębiorstw i skupu ich akcji przez m.in. rosyjski lub chiński kapitał.

Zagrożenie koronawirusem poważnie odbiło się na światowej gospodarce. Silnie odczuwa to również Polska. Dlatego na baczność zostały postawione służby specjalne odpowiedzialne za ochronę interesów ekonomicznych państwa. Powodem są – w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięcioprocentowe – spadki wartości notowanych na giełdzie strategicznych przedsiębiorstw kontrolowanych przez Skarb Państwa. W sumie są to miliardy złotych. Z ustaleń „GP” wynika, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) analizuje, czy ta sytuacja nie jest wykorzystywana do spekulacji, osłabienia strategicznych przedsiębiorstw lub lawinowego skupu akcji przez zagraniczny kapitał, m.in. rosyjski lub chiński.
– Na razie nie mamy żadnych niepokojących sygnałów – mówi „GP” osoba związana z ABW. Uspokaja również Jacek Barszczewski z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która też monitoruje sytuację. „Polska giełda reaguje zgodnie z trendami na rynkach światowych, zarówno europejskich, jak i amerykańskich, i trudno doszukiwać się tu anomalii. Giełdy to system naczyń połączonych, gdzie mniejsze rynki reagują na to, co dzieje się na głównych giełdach” – informuje.
 
Notowania na czerwono
Z wykresów giełdowych wynika, że obawy związane z rozpowszechnianiem się koronawirusa odbiły się na notowaniach niemal wszystkich strategicznych przedsiębiorstw kontrolowanych przez Skarb Państwa. Jeszcze na początku stycznia akcje naftowego giganta PKN Orlen można było kupić za ponad 85 zł za sztukę. Pod koniec ubiegłego tygodnia cena była o niespełna 20 zł niższa. Porównywalne spadki zaliczył drugi największy polski koncern naftowy – grupa Lotos, której akcje pod koniec ubiegłego tygodnia były notowane na poziomie ponad 50...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: